Hlavní navigace

Škoda zaměstnavateli - auto

  • (neregistrovaný) 213.235.103.---

    4. 9. 2008 13:11

    Prosím o radu. Zaměstnanec způsobil zaměstnavateli škodu na autě, které není havarijně pojištěno. Mohu po zaměstnanci požadovat náhradu vzniklé škody? Děkuji za odpověď.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 4. 9. 2008 14:00

      anonym (neregistrovaný) 85.132.220.---

      Re: Škoda zaměstnavateli - auto
      Jak vyplývá z ustanovení § 250 odst. 1 zákoníku práce, zaměstnanec odpovídá zaměstnavateli za škodu, kterou mu způsobil zaviněným porušením povinností při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním. Při obecné odpovědnosti zaměstnance je zaměstnavatel povinen prokázat, že zaměstnanec porušil právní povinnost, tedy že jednal protiprávně a že šlo o jeho zaviněné jednání nebo opomenutí a z toho důvodu, že vznikla škoda a v jaké výši. Pokud je prokázáno, že za vzniklou škodu zaměstnanec odpovídá, je povinen ji uhradit. Zákonodárce dává zaměstnanci v této souvislosti možnost volby mezi úhradou skutečné škody, a to v penězích, nebo odčiněním tím, že poškozenou věc zaměstnanec uvede v předešlý stav (§ 257 odst. 1 zákoníku práce).
      Je tedy především věcí volby zaměstnavatele, pro který způsob náhrady škody se rozhodne.

    • 5. 9. 2008 7:37

      Hanka (neregistrovaný) 88.101.7.---

      Re: Škoda zaměstnavateli - auto
      Pokud má zaměstanec tzv.pojistku na blbost, tak má možnost to nahlásit na pojišťovnu a ta mu alespoň část uhradí. Zaměstnavatel má právo požadovat po zaměstnanci náhradu do výše 4-násobku hrubé mzdy zaměstnance. Už jsme to ve firmě řešili a pojišťovna zaplatila.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).