Hlavní navigace

Vznik společnosti a zahajovací rozvaha

  • (neregistrovaný) 217.112.168.---

    4. 9. 2008 13:56

    Naše a.s. založila spolu s jiným subjektem s.r.o., která vznikla zápisem do OR dne 2.4.2008.

    Před tímto datem hradila a.s. popl. za ověření a za výpis z rejstříku trestů celkem 220,- Kč, který byl pracovníkovi proplacen přes pokladnu a.s.. S jakým datem má a.s. přefakturovat s.r.o. tyto náklady?

    Dále má s.r.o. od března založený účet, na který společníci složili celou hodnotu základního kapitálu 200 000,- Kč, banka si strhla poplatek 595,- Kč a připsala úrok 0,66 Kč.

    Dále má a.s. smlouvu s právníkem, který a.s. dosud nevyfakturoval náklady za zastupování při zakládání s.r.o. Budou tyto nákllady zřizovacími náklady s.r.o. i když je právník vyfakturuje s aktuálním datem a samozřejmě a.s. provede přefakturaci?

    Po vzniku s.r.o. vznikly náklady za výpis z OR, za živnostenská oprávnění. Předpokládám, že toto jsou běžné náklady, které nepatří do zahajovací rozvahy. Je to tak?

    Ze zákona o účetnictví § 4 odst. 1 vyplývá, že společnost je povinna vést účetnictví ode dne svého vzniku, tzn. od 2.4.2008.
    Povinna, tzn. že může účtovat pohyby uskutečněné před vznikem společnosti do období 200803 nebo musí účetnictví začínat od období 200804?

    Nevím totiž jakým způsobem bych byla schopna vyjet zahajovací rozvahu, protože náš účetní systém pracuje pouze s obdobím. Nebo stačí, když budu mít zahajovací rozvahu jenom v Excelu, kdyby to náhodou někdy chtěla nějaká kontrola, ve které bude asi
    banka 199, náklady příštích období 1 a základní kapitál 200?

    Ještě se zeptám na použití účtu 701 při otevírání účetních knih. Musím při zahájení účtování v 200804 účtovat přes tento účet? V našem účetním systému otevírání účetních knih probíhá automatickým procesem v tzv. technickém období např. 200714 pro rok 2008.

    Děkuji za případné odpovědi.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 4. 9. 2008 14:39

      Katka S. (neregistrovaný) 213.220.216.---

      Re: vznik společnosti a zahajovací rozva
      Účetnictví se vede ode dne vzniku, tj. od 2.4.2008. K tomuto dni otevíráte účetnictví přes zahajovací rozvahu. Zahajovací rozvaha není nic jiného, než že přes 701 otevřete účty, které k 2.4.2008 mají zůstatek - tzn. minimálně 411, 221. Nelze účtovat do 200803! Domluvte se softwarářem, jak vložit zahajovací rozvahu!
      Co se týče "zřizovacích výdajů". Zřizovacím výdaji jsou veškeré náklady, které vznikly v období od založení do vzniku. Dle zákona o dani z příjmů je hranice pro odepisování 60 tis. Kč, takže pokud Vám veškeré náklady v tomto období vyjdou pod 60 tis. Kč, můžete je dát do nákladů běžného roku, nejdříve je můžete ale zaúčtovat 2.4.2008.
      Úrok bude v zahajovací bilanci na účtu 384 - Výnosy příštích období a k 2.4.2008 ho pak v ID zaúčtujete do výnosů zápisem 384/662.
      V excelu to můžete vést, ale nevím, jakým způsobem pak zavřete účetnictví, když v SW nebudete mít počáteční zůstatky!
      Pokud Vám někdo vyfakturuje náklady z daného období po 2.4.2008, můžete je opět zaúčtovat normálně do nákladů (k faktuře bych si nechala jako podklad ofotit veškeré doklady, které byly placeny za novou společnost úplně jinou společností). Kdy Vám náklady vyfakturují, je na Vás, je to možné i s datem před 2.4.2008, protože IČO již máte.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).