Hlavní navigace

Polovič.prac.poměr a dovolená

 • (neregistrovaný)

  4. 9. 2008 18:34

  Dobrý den, prosím poraďte, zaměstnanec má v pracovní smlouvě 20ti hodinový týdenní úvazek s tím, že po dohodě se zaměstnavatelem někdy odpracuje 4 hod. denně, jindy 8 hodin a další den volný. Má pořád nárok na 4 týdny dovolené? Pročítám zákoník práce a asi se toto týká nerovnoměrně rozvržené pracovní doby, ale nejsem z toho vůbec moudrá.
  Děkuji za pomoc.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 4. 9. 2008 19:26

   Jiřka (neregistrovaný)

   Re: polovič.prac.poměr a dovolená
   Má skutečně pracovní poměr nebo DOPČ? Pokud pracovní poměr, pak je zaměstnavatel povinen předem rozvrhovat pracovní dobu. Pokud není rozvržena do 5ti dnů v týdnu, pak se nárok na dovolenou přepočítává, zaměstnanec vybírá dovolenou jen ve dnech, ve kterých měl mít směnu a každý takový den dovolené je pak zaplacen tolika hodinami, kolik měla v tom dni činit směna.

  • 5. 9. 2008 0:06

   Dana (neregistrovaný)

   Re: polovič.prac.poměr a dovolená
   Moc děkuji za odpověď, ještě si dovolím se zeptat. Ten pracovník má pracovní poměr a právě jsem se dozvěděla, že pracuje vždy 2 dny v týdnu po 8 hodinách a v neděli 4 hod. tak, aby to dalo 20 hodin týdně. Jak se tedy ta dovolená přepočítá? Prý když si chce vzít dovolenou na ty 2 dny, kdy má mít směnu, má prý si vypsat dovolenku na 4 dny. Při takhle rozvržených směnách by mu přece měli vypočítat na kolik dnů dovolené má nárok (i když neumím spočítat, na kolik dnů má vlastně nárok) a vypisovat jen ty dny, v nichž si dovolenou bere.
   Ještě jednou děkuji.

  • 5. 9. 2008 9:20

   Jiřka (neregistrovaný)

   Re: polovič.prac.poměr a dovolená
   Spočítáte jeho plánované směny v celém kal. roce. Vynásobíte počtem týdnů dovolené ve firmě (4 nebo 5) a vydělíte 52,14 (průměrný počet týdnů v roce). Vyjde Vám počet dní dovolené pro něj. Dovolenou si bude brát jen ve dnech, kdy má mít směnu, např. když bude od pondělí do neděle doma, tak si vlastně vybral 3 dny. Den dovolené mu bude zaplacen tolika hodinami, kolik v tom dni měla činit jeho směna, v tomto případě tedy 8 + 8 + 4.

  • 5. 9. 2008 10:39

   Dana (neregistrovaný)

   Re: polovič.prac.poměr a dovolená
   Jiřko, velmi Vám děkuji, odpověď jako vždy perfektní.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).