Hlavní navigace

Prodej bytu

• (neregistrovaný) 62.240.184.---

7. 9. 2008 11:00

Deset let jsem žil ve společné domácnosti se svojí družkou (nejsme oddáni). Společně máme jedno dítě. V době našeho společného soužití jsme koupili byt, kdy tento je zapsán v katastru nemovitosti jen na družku. Na koupení bytu jsme využili stavební spoření uzavřené na družku. Splátky úvěru jsem pak následně platil já, ovšem o tomto nemám doklad. V současné době se družka odstěhovala a byt prodala bez mého vědomí. Nový majitel není dosud zapsán v katastru nemovitosti. Já i naše společné dítě máme v bytě hlášen trvalý pobyt a též jsme oba hlášeni u správce nemovitosti jako nájemníci. Dodávám, že se strany družky mi nebyl byt k odkoupení nabídnut, nebyla mi poskytnuta odpovídající náhrada ani finanční vyrovnání. Prosím o radu jak mám dále postupovat, abych nepřišel já i mé dítě o střechu nad hlavou. Předem díky za vaši radu!

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 7. 9. 2008 12:13

pivnickova (neregistrovaný) 78.108.102.---

Re: Prodej bytu
      Vlastnictví bytu družkou je asi nezpochybnitelné, ale nárok na vrácení peněz vámi zaplacených podle mého názoru také. Určitě nějaký důkaz o tom, že jste platil hypotéku nebo dluh být musí - možná i porovnání vašeho příjmu i příjmu družky. Jenže o takové důkazy, které může poskytnout banka musí požádat soud.
      Ten může ovlivnit i zápis do katastru nemovitostí, případně tam zřídit nějaké další záznamy - o tom, že na bytu třeba vázne nesplacený dluh.

• 8. 9. 2008 8:51

právník (neregistrovaný) 193.179.187.---

Re: Prodej bytu
      Deset let jsem žil ve společné domácnosti se svojí družkou (nejsme oddáni). Společně máme jedno dítě. V době našeho společného soužití jsme koupili byt, kdy tento je zapsán v katastru nemovitosti jen na družku. Na koupení bytu jsme využili stavební spoření uzavřené na družku. Splátky úvěru jsem pak následně platil já, všem
      o tomto nemám doklad. V současné době se družka odstěhovala a byt prodala bez mého vědomí. Nový majitel není dosud zapsán v katastru nemovitosti. Já i naše společné dítě máme v bytě hlášen trvalý pobyt a též jsme oba hlášeni u správce nemovitosti jako nájemníci. Dodávám, že se strany družky mi nebyl byt k odkoupení
      nabídnut, nebyla mi poskytnuta odpovídající náhrada ani finanční vyrovnání. Prosím o radu jak mám dále postupovat, abych nepřišel já i mé dítě o střechu nad hlavou. Předem díky za vaši radu!

Pokud jste s družkou (jako vlastníkem bytu) neměl uzavřenu písemnou nájemní smlouvu, tak jste v bytě bydlel "bez právního důvodu". Nic na tom nemění hlášený trvalý pobyt nebo u vedení v evidenci správce. Byt byl družky a ta jej mohla prodat aniž by Vám jej nabídla. Pokud Vám nový majitel bytu nenabídne nájemní smlouvu vůbec anebo nabídne neakceptovatelnou nájemní smlouvu, je jen otázkou času kdy a jak Vás z bytu "dostane". Vaši pozici může zlepšit budete-li mít svěřeno společné dítě; Navštivte advokáta, který se ve Vašem okolí zabývá rodinným a nájemním právem. www.cak.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).