Hlavní navigace

Otec u porodu-volno

• (neregistrovaný) 194.108.217.---

8. 9. 2008 10:20

dobrý den mám dotaz,
    otec dítěte má nárok na pracovní volno s náhradou mzdy pouze k převozu matky svého dítěte, ale ne v případě účasti u porodu,
    jak se to v praxi dělá? To znamená, že on ji tam zaveze, hned se musí vrátit?Protože kdyby se tam zdržel-porod tak to už nedostane zaplacené?? Nechápu... taky by mě zajímalo, jestli si pak může vzít třeba pár dnů paragraf aby se o ni doma trošku... postaral??

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 8. 9. 2008 10:39

Líba (neregistrovaný) 85.70.202.---

Re: otec u porodu-volno
      Nevidím v tom nic složitého. Buď si nechá potvrdit, že ji tam odvezl, vrátí se do zaměstnání a dostane proplacenou nezbytně nutnou dobu na převoz, nebo si nechá potvrdit, že byl u porodu, tu dobu má omluvenou, ale neplacenou, a zaplatí se mu jen převoz, pokud zasahoval do jeho pracovní doby.

Pouze lékař může posoudit, jestli matka potřebuje ošetřování, ale při běžném porodu si asi tatínek bude muset vzít dovolenou.

• 8. 9. 2008 12:35

Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

Nemusí si brát tu dovolenou. Jak jste sama psala, na účast u porodu má nárok na volno, ale toto volno je bez náhrady mzdy. Pouze ta doba, která je nezbytně nutná k převozu tam (a pak zpět, až ji propustí z porodnice), tak ta je s náhradou mzdy, pokud zasáhla do jeho pracovní doby.

• 8. 9. 2008 12:41

Líba (neregistrovaný) 85.70.202.---

Špatně jsem se vyjádřila, myslela jsem po porodu. Tazatelka se ptá, jestli má otec nárok na pár dní paragrafu, aby se o ni po příchodu z porodnice doma staral.

• 8. 9. 2008 12:58

Anna (neregistrovaný) 81.144.242.---

S tím, že by lékař napsal OČR na maminku po porodu jsem se nesetkala - ledaže by na tom byla opravdu zvlášť zle... Ale tatínek může požádat o rodičovskou dovolenou a zaměstnavatel mu musí vyhovět. Ovšem to je neplacené.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).