Hlavní navigace

Výpověď z prac. poměru versus těhotenstv

 • (neregistrovaný)

  8. 9. 2008 15:04

  Dobrý den, je možné dostat po dobu těhotenství od zaměstnavatele výpověď, pokud nejsem na nemocenské? Dočetla jsem se, že dle par. 53(hrubé porušení) a par. 46 ano? Mám tomu tedy rozumět tak, že pokud zaměstnavatel uvede např. jako důvod výpovědi zrušení mé prac. pozice, může se mnou rozvázat po dobu těhotenství prac. poměr.
  Velice děkuji Jirásková

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 8. 9. 2008 15:14

   VH (neregistrovaný)

   Re: Výpověď z prac. poměru versus těhote
   Ustanovení, která citujete, byla obsažena ve zrušeném ZP, nově se jedná o § 55 (okamžité zrušení PP) a § 52 (ýpověď ze strany zaměstnavatele). Zrušit pracovní poměr okamžitě s těhotnou nelze a pokud jde o výpověď, není chráněna před výpovědí z důvodu org. změn podle § 52 písm. a) a b) ZP (ruší se nebo přemisťuje zaměstnavatel nebo jeho část) a dále z důvodu, pro který je možné zrušit PP okamžitě. U přemístění zaměstnavatele nebo jeho části uvedený zákaz výpovědi neplatí, pokud se zaměstnavatel přemisťuje v mezích místa, které bylo sjednáno v prac. smlouvě jako místo výkonu práce.
   Vámi zmiňované zrušení pracovní pozice je organizační změnou a důvodem výpovědi podle § 52 c) ZP, při němž platí u těhotné zákaz výpovědi.

  • 8. 9. 2008 15:18

   pája (neregistrovaný)

   Re: Výpověď z prac. poměru versus těhote
   § 54
   Zákaz výpovědi podle § 53 se nevztahuje na výpověď danou zaměstnanci
   a) pro organizační změny uvedené v § 52 písm. a) a b); to neplatí v případě organizačních změn uvedených v § 52 písm. b), jestliže se zaměstnavatel přemísťuje v mezích místa (míst) výkonu práce, ve kterých má být práce podle pracovní smlouvy vykonávána,
   b) z důvodu, pro který může zaměstnavatel okamžitě zrušit pracovní poměr, pokud nejde o zaměstnankyni na mateřské dovolené nebo o zaměstnance v době čerpání rodičovské dovolené do doby, po kterou je žena oprávněna čerpat mateřskou dovolenou; bylali dána zaměstnankyni nebo zaměstnanci z tohoto důvodu výpověď před nástupem mateřské dovolené (rodičovské dovolené) tak, že by výpovědní doba uplynula v době této mateřské dovolené (rodičovské dovolené), skončí výpovědní doba současně s mateřskou dovolenou (rodičovskou dovolenou),
   c) pro jiné porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci [§ 52 písm. g)], pokud nejde o těhotnou zaměstnankyni, zaměstnankyni čerpající mateřskou dovolenou nebo o zaměstnance anebo zaměstnankyni, kteří čerpají rodičovskou dovolenou.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).