Hlavní navigace

DPP nebo žinostenský list?

• (neregistrovaný) 193.179.124.---

9. 9. 2008 7:55

Dobrý den jsem studentka (20 let) doposud jsem si přivydělávala na DPP cca 3000,- měs. Bylo mi sděleno, že jsem už vyčerpala 150 hod., proto semnou bude sepsána DPČ nyní mě však zaměst. nutí abych si vyřídila živnostenský list, že to bude pro mě výhodnější, že nebudu platit tak vysoké daně. Nějak se mi to nezdá, podepsala jsem prohlášení mám slevu na popl. a studenta. Můžete mi poradit? Při ŽL budu muset přece platit nějaké zálohy na SP a ZP nebo ne?
    Díky Hanča

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 9. 9. 2008 8:05

Katka S. (neregistrovaný) 213.220.216.---

Re: DPP nebo žinostenský list?
      Kolem ŽL je hodně papírování. Osobně bych pro Vás doporučila DPČ, zaměstnavatel se o Vás postará. Pokud budete pracovat na ŽL, budete mít hodně starostí kolem vedení alespoň daňové evidence, vystavování faktur, placení záloh na SP a ZP. Takto to za Vás všechno udělá zaměstnavatel (který jak je vidno, si chce ušetřit práci a přenést veškerou odpovědnost na Vás).

• 9. 9. 2008 8:13

xy5 (neregistrovaný) 195.47.3.---

ale pro zam-tele není zas takový problém Vás zaměstnat na DoPČ - není ze zákona nárok na dovolenou, příplatky, odstupné, výpovědní doba je 15 dnů
      jen Vás bude muset přihlásit na zdrav. poj., OSSZ, daně už má jistě nahlášené (z DoPP)
      určitě pro Vás je výhodnější být zaměstnaná než mít ŽL (zvlášť, když nemáte jiné aktivity)
      pokud nemáte jiného zam-tele, kde byste měla podepsané daň.prohl., tak ho podepíšete zde a budete mít nárok na slevu na poplatníka a na studenta - potvrzení o studiu každopádně doložte, abyste platila zdrav. poj. jen z příjmu, kterého dosáhnete (žádný dopočet do minim. vyměř. základu)

• 9. 9. 2008 8:17

Hanča (neregistrovaný) 193.179.124.---

Děkuji za odpověď. Hanča

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).