Hlavní navigace

Mateřská a dovolená

  • (neregistrovaný) 77.92.194.---

    9. 9. 2008 10:48

    Pokud nastoupím na mateřskou 1.1.2009, budu mít nárok i na dovolenou (máme 25 dní)? Bylo by to jiné kdybych nastoupila až 2.1.2009?

    Děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 9. 9. 2008 10:56

      Líba (neregistrovaný) 85.70.202.---

      Re: mateřská a dovolená
      Ne, protože budete mít v roce 2009 více jak 60 dnů MD. Kdybyste převážnou část MD měla v roce 2008 a do roku 2009 vám zasahovalo jen např. 30 dnů, tak byste měla nárok jen na dovolenou za odpracované dny, v uvedeném příkladě tedy 1/12, tedy 2 dny.

      V každém případě si požádejte o čerpání dovolené tak, aby navazovala na MD.

    • 9. 9. 2008 11:02

      meg (neregistrovaný) 77.92.194.---

      Re: mateřská a dovolená
      Děkuji za radu :-) Vypadá to, že se v tom orientujete lépe než já :-) Jak to prosím je s délkou mateřské? Trvá 28 týdnů i v případě, že porod bude dříve než předpokládaný termín? Já bych nastupovala na MD 6 týdnů před termínem (pokud bude vše OK).

      A s tím čerpáním ŘD - to se žádá už při nástupu na MD v nějakám specielním formuláři nebo v jejím průběhu?

    • 9. 9. 2008 11:14

      Líba (neregistrovaný) 85.70.202.---

      Re: mateřská a dovolená
      Vyčerpá-li zaměstnankyně z mateřské dovolené před porodem méně než šest týdnů, protože porod nastal dříve, než určil lékař, poskytuje se peněžitá pomoc v mateřství 28 týdnů. Vyčerpá-li však zaměstnankyně z mateřské dovolené před porodem méně než šest týdnů z jiného důvodu, poskytuje se jí peněžitá pomoc v mateřství jen do uplynutí 22 týdnů ode dne porodu.

      § 7, zákona 88/1968 Sb.


      O dovolenou požádáte zaměstnavatele před ukončením MD dopisem. Žádné formuláře na to nejsou.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).