Hlavní navigace

Výpověd z nadbytečnosti

  • (neregistrovaný) 88.101.10.---

    10. 9. 2008 6:54

    Dobrý den,
    zaměstnanec dostal výpověď z nadbytečnosti. Pracovní poměr má skončit dne 31.10.2008. On chce ale skončit k 30.09.2008. Jakým způsobem může skončit? Já si myslím, že on se musí dohodnout se zaměstnavatelem a sepsat dohodu o skončení p.p. Ale co v tom případě bude s odstupným? Pokud bude dohoda ze strany zaměstnance, tak nárok na odstupné nebude. A pokud zaměstnavatel bude souhlasit s tím, že dohoda bude podána ze strany zaměstnavatele a bude uveden důvod výpovědi (§ 52 pís.c), tak nárok na odstupné zůstane, ale v jaké výši? Bude to tříměs. prům. výdělek, nebo menší, když skončí o měsíc dřív?
    Děkuji J.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).