Hlavní navigace

Vlastní svatba a volno

• (neregistrovaný) 81.19.3.---

10. 9. 2008 8:53

Dobrý den, je mi jasné, že při vlastní světbě je nárok na 1 den - náhrada mzy. .1 den neplacené volno.. a? teď samozřejmě hledám, zda z tohoto neplaceného volna se platí zdravotní pojištění , pokud platí z minimálního vyměřovacího základu, tak jej to OK?

Blanka

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 10. 9. 2008 10:17

Danča (neregistrovaný) 85.207.24.---

Re: vlastní svatba a volno
      Dobrý den, máte pravdu, při vlastní svatbě se poskytne volno na 2 dny, z toho 1 den k účasti na svatebním obřadu, náhrada mzdy nebo platu přísluší však pouze za 1 den z těchto dnů. Druhý den,máte vono bez náhrady mzdy. A ZP a SP platit nemusíte. Je to volno na které máte podle zákona nárok.

• 10. 9. 2008 10:36

blanka (neregistrovaný) 81.19.3.---

Opravdu, já to nemůžu právě nikde najít..
      tady v knížce mi píší, že jen Ti co jsou v par. 3 odst. 8 zákona č. 592/1992

.. tak raději mzdy ještě nepošlu.. do účetnictví...
      Blanka

• 10. 9. 2008 10:43

Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

Nemám čas teď pro Vás hledat odkaz na §, ale Danča má pravdu. Volno bez náhrady mzdy, které náleží ze zákona (např. ta svatba nebo účast při porodu) není totéž, co neplacené volno. Za dny bez náhrady mzdy se opravdu ZP neodvádí.

• 10. 9. 2008 10:55

Děkuji... OK, zase všechno ruším.. dohledám to později. už u mě stojí majitel firmy a chce rozvahu a výsledovku:(((

děkuji, děkuji.. děkuji...

• 10. 9. 2008 15:21

Anna (neregistrovaný) 81.144.242.---

Já bych si dovolila nesouhlasit... Zákon o pojistném v § 3 odst. 5 mluví o "volnu bez náhrady příjmu". A já žádný rozdíl mezi "neplaceným volnem" a "volnem bez náhrady mzdy, které náleží ze zákona" fakt nevidím, obojí je bez náhrady příjmu. Já bych vyměřovací základ zvýšila o poměrnou část minimální mzdy - 8000 : 31 = 258 Kč.

• 10. 9. 2008 15:26

J (neregistrovaný) 213.192.2.---

jak s tím podle vás souvisí:
      (9) Minimální vyměřovací základ zaměstnance se snižuje na poměrnou část odpovídající počtu kalendářních dnů, pokud
      a) zaměstnání netrvalo po celé rozhodné období,
      b) zaměstnanci bylo poskytnuto pracovní volno pro důležité osobní překážky v práci,(podle vyhlášky)

• 10. 9. 2008 15:29

-- dobrý den, tak jsem to opravdu udělala.. a teď nevím.. je to pár korun, tak snad mě zaměstnankyně nezabije.. raději to tam asi nechám.
      Blanka

• 10. 9. 2008 15:35

Nevím jaký máte program na zpracování mezd, ale většina programů při správném zadání druhu volna správně vypočítá zdravotní pojištění jak za zaměstnance tak za zaměstnavatele.

• 10. 9. 2008 15:40

Mám POhodu, a tam to musím ručně zadat v kolonce daně.. tedy sama rozhodnout zda platit doplatky do minima zdravotního pojištění, v záložce nepřítomnosti mám jen nabídku - placené, neplacené volno..?

• 10. 9. 2008 15:53

Určitě nezabije, ale nemáte to správně, Anna se spletla, skutečně se za ten den ZP neplatí.

• 10. 9. 2008 15:56

JiřinaH. (neregistrovaný) 85.119.90.---

Není to tak, Souhlasím s Annou.Odvádí se z nepl. volna a tudíž i z dnů bez náhrady mzdy. Výjimkou, z které se neodvádí jsou dny prac.neschopnosti.

• 10. 9. 2008 16:03

Paní JiřinoH, a jak vysvětlíte ten odkaz? - viz odpověď J v 15.26 h.
      U neplaceného volna se nejprve musí zaměstnavatel se zaměstnancem dohodnout, že celé ZP bude sraženo zaměstnanci, pokud zaměstnavatel nechce za něj odvádět. U volna, které je dané zákonem a je bez náhrady mzdy, nic takového není. A to proto, že z takového volna se vůbec Zp neodvádí.

• 11. 9. 2008 8:36

>>>>>>>Opravdu, já to nemůžu právě nikde najít..
      neplacené volno. Za dny bez náhrady mzdy se opravdu
      >>>>>>>ZP
      >>>>>>>neodvádí.
      >>>>>***
      >>>>>Já bych si dovolila nesouhlasit... Zákon o pojistném
      >>>>>v
      >>>>>§ 3 odst. 5 mluví o "volnu bez náhrady příjmu". A já
      >>>>>žádný rozdíl mezi "neplaceným volnem" a "volnem bez
      >>>>>náhrady mzdy, které náleží ze zákona" fakt nevidím,
      >>>>>obojí
      >>>>>je bez náhrady příjmu. Já bych vyměřovací základ
      >>>>>zvýšila o poměrnou část minimální mzdy - 8000 : 31 =
      >>>>>258
      >>>>>Kč.
      >>>>-- dobrý den, tak jsem to opravdu udělala.. a teď
      >>>>nevím.. je to pár korun, tak snad mě zaměstnankyně
      >>>>nezabije.. raději to tam asi nechám.
      >>>>Blanka
      >>>
      >>>Určitě nezabije, ale nemáte to správně, Anna se
      >>>spletla, skutečně se za ten den ZP neplatí.
      >> Není to tak, Souhlasím s Annou.Odvádí se z nepl.
      >>volna a tudíž i z dnů bez náhrady mzdy. Výjimkou, z
      >>které
      >>se neodvádí jsou dny prac.neschopnosti.
      >
      >Paní JiřinoH, a jak vysvětlíte ten odkaz? - viz
      >odpověď J v 15.26 h.
      >U neplaceného volna se nejprve musí zaměstnavatel se
      >zaměstnancem dohodnout, že celé ZP bude sraženo
      >zaměstnanci, pokud zaměstnavatel nechce za něj odvádět. U
      >volna, které je dané zákonem a je bez náhrady mzdy, nic
      >takového není. A to proto, že z takového volna se vůbec
      >Zp neodvádí.

--
      :)) tak se vracím znovu, včera jsem nevydržela a zavolala na zdravotní pojišťovnu, kontkrétně VZP Brno - venkov. Paní také nevěděla, ale vzala si na mě telefon. a Dnes mi volala, že z neplaceného volna, i když je ze zákona, se odvádí zdravotní pojištění.
      :)))
      Přeji hezký den a všem moc děkuji

Blanka

• 11. 9. 2008 9:37

>>>>
      >>>>Určitě nezabije, ale nemáte to správně, Anna se
      >>>>spletla, skutečně se za ten den ZP neplatí.
      >>> Není to tak, Souhlasím s Annou.Odvádí se z nepl.
      >>>volna a tudíž i z dnů bez náhrady mzdy. Výjimkou, z
      >>>které
      >>>se neodvádí jsou dny prac.neschopnosti.
      >>
      >>Paní JiřinoH, a jak vysvětlíte ten odkaz? - viz
      >>odpověď J v 15.26 h.
      >>U neplaceného volna se nejprve musí zaměstnavatel se
      >>zaměstnancem dohodnout, že celé ZP bude sraženo
      >>zaměstnanci, pokud zaměstnavatel nechce za něj
      >>odvádět. U
      >>volna, které je dané zákonem a je bez náhrady mzdy,
      >>nic
      >>takového není. A to proto, že z takového volna se
      >>vůbec
      >>Zp neodvádí.
      >
      >--
      >:)) tak se vracím znovu, včera jsem nevydržela a
      >zavolala na zdravotní pojišťovnu, kontkrétně VZP Brno -
      >venkov. Paní také nevěděla, ale vzala si na mě telefon.
      >a Dnes mi volala, že z neplaceného volna, i když je ze
      >zákona, se odvádí zdravotní pojištění.
      >:)))
      >Přeji hezký den a všem moc děkuji
      >
      >Blanka

>Přiznám se, že teď jste mi nasadila brouka do hlavy. Neplacené volno z hlediska ZP jsou tedy všechny dny po které nenáleží příjem.
      V zákoně o ZP § 3 odst. 5 je definováno, jaký je postup odvodu za tyto dny.V poslední větě je :Podle předchozích vět se nepostupuje, jestliže bylo poskytnuto pracovní volno bez náhrady příjmu zaměstnanci, který:např.
      b) je uveden v odstavci 8 nebo v odstavci 9 písm. c),(čili osoby pro které neplatí minimální příjem)
      a zaměstnanci bylo poskytnuto pracovní volno pro důležité osobní překážky v práci.
      Tak že pokud bude poskytnuto volno bez náhady mzdy (podle vyhlášky)zaměstnanci který spadá do kategorie za kterou je plátcem ZP stát, tak se mu nebude srážet ZP a pokud tam nespadá, tak se srážet bude?
      Ptala jste se prosím na neplacené volno a nebo na pracovní volno bez náhrady mzdy?Myslím si, že právě v tom je ten rozdíl.

• 11. 9. 2008 9:52

kterou je plátcem ZP stát, tak se mu nebude srážet ZP a
      >pokud tam nespadá, tak se srážet bude?
      >Ptala jste se prosím na neplacené volno a nebo na
      >pracovní volno bez náhrady mzdy?Myslím si, že právě v tom
      >je ten rozdíl.
      . popsala jsem jí situaci, 2 dńy na vlastní svatbu, kterou čerpala ve čtvrtek a pátek, tedy pracovní dny, bylo mi řečeno, že za ten den, kdy má volno bez náhrady mzdy, se platí ZP..
      v knize - Abeceda mzdová účetní jsem našla:
      Pojistné z neplaceného volna se neplatí, jestliže bylo pracovní volno bez náhrady příjmu poskytnuto zaměstnanci - osobě:
      1. uvedené v par. 3 odst. 8 zákona č. 592/1992 Sb, kdy se jedná o osobu:
      a) s těžkým tělesným, smyslovým...
      b) která sodáhla věku potřebného pro náro na starobní důchod
      c) která celodenně osobě a řádně pečuje alespoň o 1 dítě..
      d) která současně vedle zaměstnání podniká a odvádí zuzálohy..
      e) za kterou je plátce pojistného stát

ještě jsem tan našla

Pracovní volno bez náhrdy příjmu (neplacené volno) po celý kaledářní měsíc.....Vyměřovacím záiladem pro placneí pojistného na ZP je minimální mzda zaměstnanců v pracovnímpoměru odměnovaných měsíční mzdou, která platí k prvnímu dni kalendářního měsíce, ve kterém se pojistné platí (dále jen minimální mzda...
      ..po dobu kratší
      se připočte k úhrnu příjmů započitatelných do vyměřovacího základu za každý kalendářní den, který trvalo neplacené volno nebo neomluvená nepřítomnost v práci, poměrná část minimální mzdy připadající na jeden kalendářní den v daném měsíci

takže to fakt vypadá, že se to neplacené volno ze zákona, ještě rozlišuje dál....
      pošlete mail,, nascunuji tu stránku a pošlu Vám to..

Blanka
      a děkuji moc

• 10. 9. 2008 16:06

v knize Abedeca mzodvé účetní jsem našla:
      Způsob placení pojistného za dny poskytnutého pracovního volna bez náhrady příjmu vychází z ustanovení apar. 9 odst. 3 zákona č. 47/1997 Sb. . nemá-li tento zaměstnavatel se zaměstnancem uzavřenou smlouvu o úhrdae atd.. takže ta první věta mě navádí, že se má odvést zdravotní pojištění.

Blanka

tak to odvedu... už to potžřebuji zaúčtovat do účetnictví

děkuji všem moc, jste výborní, jen se někdy stydím, že nemám moc času, když náhodou něco vím, taky poradit.. ale snažím se

• 11. 9. 2008 10:01

Danča (neregistrovaný) 195.5.186.---

Také jsem pročítala abecedu MÚ, str. 324 a myslím, že se ZP za tento den má odvádět. I v knize Pojistné na SZ a ZP na str. 81 se hovoří jen o důležitých osobních překážkách uvedených v par. 191 ZP a tato sem nepatří.

• 11. 9. 2008 23:23

Také jsem pročítala abecedu MÚ, str. 324 a myslím, že
      >se ZP za tento den má odvádět. I v knize Pojistné na
      >SZ a ZP na str. 81 se hovoří jen o důležitých osobních
      >překážkách uvedených v par. 191 ZP a tato sem nepatří.

Tak já nevím, docela mě zvikláváte. Já jsem teda za ten den nikdy Zp neodváděla a pojišťovna nikdy nic nenamítala, zajímali se akorát o neplacené volno. Ale pokud se skutečně má odvádět, zas to není domyšlené. Při neplaceném volnu může udělení tohoto volna podmínit zaměstnavatel tím, že si zaměstnanec celé ZP zaplatí sám. U toho volna ze zákona ho ale musí akceptovat a zaměstnanec vůbec nemusí přistoupit na to, že zaplatí celých 13,5%. Takže v tomto případě by zaměstnavatel byl povinen volno povolit a přitom platit 9% ZP. Jde o pár korun, ale jde o pricip. A navíc - třeba počet návštěv u lékaře zákoník vůbec neomezuje. Takže teoreticky: zaměstnanec bude 3x za týden jezdit k lékaři na celý den. Bude jezdit ke vzdálenému lékaři, u kterého bude mít vyšetření po pracovní době (takže to by měl stejně bez náhrady), ale celou pracovní dobu mu zabere cestování. Vy ale zjistíte, že za rohem jiný obdobný lékař, takže mu náhradu za ten promeškaný den 3 x týdně neuznáte. Ale ZP odvádět budete. Divné.

• 12. 9. 2008 6:45

Tak to jsme na tom úplně stejně. Také jsem nikdy za hodiny a dny bez náhrady neodváděla, a už vůbec by mě nenapadlo ještě tato volna posuzovat podle osob, za které je plátcem ZP stát.Pořád si ještě myslím, že zákon o zdravotním pojištění má mysli klasické neplacené volno a ne volno bez náhrady mzdy.Pochopitelně že ZP na dotazy reagují většinou ve svůj prospěch a odpovídají "plaťte".Chtělo by to, kdyby se ozval někdo se zkušeností, že nesrážel a pojišťovna na to při kontrole poukázala jako na chybu.Třeba se ještě někdo ozve.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).