Hlavní navigace

Ochranná doba

  • (neregistrovaný) 89.103.190.---

    10. 9. 2008 11:34

    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli ochranná doba na naemocenskou je stále 42 kalendářních dnů po skončení zaměstnání. Končí mi v práci PP a pak budu muset jít na UP.JSem tehotna v 8 tydnu, PP konci 30.9., pak pujdu asi na UP, nikdo me tehotnou nezamestna, jak to budu mit s materskou? dostanu ji od puvodniho zamestnavatele? a mozna budu muset jit na nemocenskou uz drive, mam nejake komplikace.
    diky za radu

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 10. 9. 2008 12:33

      jana (neregistrovaný) 89.103.190.---

      Re: ochranná doba
      Takze bych musela jit na materskou do pul roku od skoncen izamestnani, je to tak?

    • 10. 9. 2008 13:14

      jarka M (neregistrovaný) 85.70.179.---

      Re: ochranná doba
      Tak to říká zák č. 54/1956 Sb, § 42 odst.2

      Výklad je takový, že: skončíte zaměstnání a zjistíte , že jste k datu ukončení byla těhotná (potvzení lékaře). Následně např. 2 měsíce po ukončení pp budete uznána práce neschopnou a PN bude trvat až do nástupu na mateřskou. Mateřská bude bez PŘERUŠENÍ navazovat na nemoc. Vaše ochranná lhůta je v souvislosti s těhotenstvím 6 měsíců, takže dostanete (v tomto případě) nemocenskou a následně i mateřskou přesto, že jste u nástupu na MD překročila ochrannou lhůtu ( což se může stát, pokud končíte pp a jste v ranném stádiu těhotenství).

      Nejste-li těhotná a onemocníte 8 den po ukončení pp - nemocenskou nemáte.
      lépe to nevysvětlím

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).