Hlavní navigace

Částečný inv.důchod - způsob uplatnění

  • (neregistrovaný) 89.103.16.---

    11. 9. 2008 12:04

    Dobrý den,
    zaměstnanci byl přiznán částečný invalidní důchod, budu mu uplatňovat slevu na dani, za předpokladu, že přinese následující:
    - rozhodnutí o přiznání částečného invalidního důchodu
    - potvrzení o výplatě důchodu ( a to pak každoročně do 15.2.)

    dočetla jsem se, ale ve "mzdové účetní", že mám chtít i výměr důchodu - chci se zeptat - je to opravdu nutné? když se dnes nehlídá kolik si kdo vydělá nebo mi něco uniklo?
    Máte zkušenosti, že těmto lidem snižujete poté mzdu dle ZP o zaručené mzdě na 75% ? - nebo ponecháváte vše při starém, když se pro zaměstnance vůbec nic nemění (myslím prac.doba a prac.zařazení)

    díky za radu

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 11. 9. 2008 12:55

      Dana (neregistrovaný) 195.5.186.---

      Re: částečný inv.důchod - způsob uplatně
      Myslím, že ten výměr o přiznání není z důvodu výše - tu může klidně zamazat, ale číslo jednací a datum přiznání se z toho musíte odkontrolovat do daň.prohlášení a také abyste věděla od kterého měsíce má slevu na dani. Za tím co vím, tak jsme u nás žádnému ČID mzdu nesnižovali.

    • 11. 9. 2008 13:13

      Martina (neregistrovaný) 89.103.16.---

      Re: částečný inv.důchod - způsob uplatně
      děkuji - já jsem si myslela, že mi pro to postačí pouze to rozhodnutí o přiznání důchodu a tam budu vidět od kdy můžu slevu uplatnit.

    • 11. 9. 2008 13:31

      Dana (neregistrovaný) 195.5.186.---

      Re: částečný inv.důchod - způsob uplatně
      Nevím jaké rozhodnutí máte, ale zrovna teď mám tkaový případ, že zaměstnanec přinesl zatím jen pracovní rekomandaci, kde je uvedeno, že byl od 28.8.08 uznán část.invalidním. Ale to myslím nestačí pro daň. slevy - mělo by to stačit pro uplatnění ZPS. Ale nejsem si též jistá, když mu přijde z OSSZ to rozhodnutí o přiznání např za 2 měsíce, jak mu uplatním slevy zpětně.

    • 11. 9. 2008 13:34

      Dana (neregistrovaný) 195.5.186.---

      Re: částečný inv.důchod - způsob uplatně
      Snad poradí někdo zkušenější oběma.

    • 11. 9. 2008 13:57

      Martina (neregistrovaný) 89.103.16.---

      Re: částečný inv.důchod - způsob uplatně
      no v zákoně daně z příjmu v §38l odst.2 písm.b stojí, že má přinést rozhodnutí o přiznání invalidního důchodu, tak zaměstnanci řeknu, že přesně tohle chci ze sociálky on mě totiž také přinesl pouze tu rekomandaci, ale ta mě myslím do ruky vůbec nepatří a tak očekávám, že sociálka vystaví právě toto rozhodnutí :)
      Já bych eventuální zpětné uplatnění slevy na dani řešila pouze až při ročním zúčtování daně.
      uvidíme jestli se nám k tomu ještě někdo vyjádří - díky

    • 11. 9. 2008 14:08

      Dana (neregistrovaný) 195.5.186.---

      Re: částečný inv.důchod - způsob uplatně
      Já ji přiložím k jeho složce, ale pokud v ní má určité omezení k výkonu práce, tak by měl být odeslán k záv.lékaři, aby potvrdil-příp. nepotvrdil, že může vykonávat dosavadní práci. A vy se pak podle toho nějak zařídíte.(z historie).
      Snad se ještě někdo ozve. Nashle.

    • 11. 9. 2008 21:22

      beta (neregistrovaný) 82.150.166.---

      Re: částečný inv.důchod - způsob uplatně
      abyste mohla zaměstnanci poskytovat slevu na ID či ČID, musí vám doložit Rozhodnutí o přiznání ID či ČID, je vhodné i doložit doklad o pobírání důchodu, ale v případě poskytování slevy (běžné měsíční) není toto potvrzení o pobírání důchodu při začátku poskytování nutné ze zákona. Donese Rozhodnutí o přiznání, kde je stanoveno, že důchod byl přiznán např. 11.9.08, vy mu slevu na ID poskytnute ale až od října, tj. od měsíce, na jehož počátku byla tato skutečnost již naplněna. Nemůžete slevu poskytnout na základě rekomandace či přiznání invalidity, to nejsou zákonná potvrzení. A příští rok do 15.2.09 vám musí doložit doklad o pobírání ČID či ID, aby prokázal, že důchod pobíral a sleva mu byla poskytována v souladu se zákonem. Potvrzení o pobírání mu vydá na požádání příslušná OSSZ nebo může doložit ústřižky z pošty, pokud mu důchod je zasílán na adresu, doporučuje se doložit ústřižky XII. a leden následujícího roku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).