Hlavní navigace

Může odběratel požadovat podpis faktury?

  • (neregistrovaný) 193.200.150.---

    11. 9. 2008 12:30

    Navazuji na svůj včerejší dotaz "Dlužník se vymlouvá na originální fakturu".

    Dotaz více ze sféry etiky, než účetnictví či práva:

    Před splněním služby zašlu emailem výzvu k úhradě, klient zaplatí, po zaplacení dodám vykonanou službu a emailem v PDF daňový doklad. Doklad obsahuje všechny náležitosti dle Zákona o DPH (§26-28) a samozřejmě zákona o účetnictví (§11) a obchodního zákoníku (§13a)

    Součásti potvrzení objednávky budou rozepsány dodací a platební podmínky, vč. této věty: "Daňové doklady zasíláme v souladu se zákonem emailem. Pokud fakturu emailem přijmout nemůžete, službu neobjednávejte."

    Přes výše uvedené se klient začne dožadovat daňového dokladu poštou a s podpisem. Já daňový doklad odmítnu poštou poslat.

    Může mě klient ZAŽALOVAT?

    Jde též o to, že já v S.R.O. nemusím mít kompetentní osobu, která by vydané faktury podepisovala (a jednatel to dělat nebude) - čili jakýkoli podpis na vydané faktuře by nebyl podložen interními předpisy. Může za těchto okolností odběratel po nás podpis na faktuře POŽADOVAT?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 11. 9. 2008 12:41

      peki (neregistrovaný) 90.176.238.---

      Re: Může odběratel požadovat podpis fakt
      >Navazuji na svůj včerejší dotaz "Dlužník se vymlouvá
      >na originální fakturu".
      >
      >Dotaz více ze sféry etiky, než účetnictví či práva:
      >
      >Před splněním služby zašlu emailem výzvu k úhradě,
      >klient zaplatí, po zaplacení dodám vykonanou službu a
      >emailem v PDF daňový doklad. Doklad obsahuje všechny
      >náležitosti dle Zákona o DPH (§26-28) a samozřejmě zákona
      >o účetnictví (§11) a obchodního zákoníku (§13a)
      >
      >Součásti potvrzení objednávky budou rozepsány dodací a
      >platební podmínky, vč. této věty: "Daňové doklady
      >zasíláme v souladu se zákonem emailem. Pokud fakturu
      >emailem přijmout nemůžete, službu neobjednávejte."
      >
      >Přes výše uvedené se klient začne dožadovat daňového
      >dokladu poštou a s podpisem. Já daňový doklad odmítnu
      >poštou poslat.


      >Může mě klient ZAŽALOVAT?
      >
      >Jde též o to, že já v S.R.O. nemusím mít kompetentní
      >osobu, která by vydané faktury podepisovala (a jednatel
      >to dělat nebude) - čili jakýkoli podpis na vydané
      >faktuře by nebyl podložen interními předpisy. Může za
      >těchto okolností odběratel po nás podpis na faktuře
      >POŽADOVAT?

      Dobrý den,
      Váš včerejší dotaz jsem četla, i reakce na něj.Chtěla jsem se zeptat,když to tedy řešíme eticky, stojí Vám za to se s nimi takto dohadovat??Není lepší tu fakturu vytisknout a s podpisem poslat? Je zřejmé, že na tom odběratel trvá..to je jako házet hrách na stěnu, pokaždé se Vám to do nich vrátí, že to chtějí prostě tak.A za co by Vás tedy žalovali, když nebudou mít ten jejich "originál s podpisem", tak Vám nic nezaplatí, to je myslím pro Vás dostatečný trest, nemyslíte??

    • 11. 9. 2008 12:54

      xyz (neregistrovaný) 88.101.135.---

      Re: Může odběratel požadovat podpis fakt
      Toto říká §26 zákon DPH
      (4) Daňový doklad může být vystaven se souhlasem osoby, pro kterou se uskutečňuje zdanitelné plnění nebo plnění osvobozené od daně s nárokem na odpočet daně, i v elektronické podobě, pokud jej plátce nebo osoba uvedená v odstavci 3 opatřila zaručeným elektronickým podpisem založeným na kvalifikovaném certifikátu nebo elektronickou značkou založenou na kvalifikovaném systémovém certifikátu podle zvláštního právního předpisu20) nebo pokud je zaručena věrohodnost původu a neporušitelnost obsahu daňového dokladu elektronickou výměnou informací (EDI)21).

    • 11. 9. 2008 13:12

      T.M. (neregistrovaný) 193.200.150.---

      Re: Může odběratel požadovat podpis fakt
      Postupuji v souladu se zákonem, cituji "Daňový doklad může být vystaven se souhlasem osoby... v elektronické podobě"

      Souhlas bude samozřejmě vysloven souhlasem s VOP.

      V emailu bude krátké shrnutí VOP, vč. informace, že "daňové doklady zasíláme emailem a pokud takový doklad nepřijmete, službu neobjednávejte".

    • 11. 9. 2008 18:34

      L (neregistrovaný) 83.208.54.---

      Re: Může odběratel požadovat podpis fakt
      Ještě je třeba rozlišit doklad v elektronické podobě a zaslání dokladu elektronicky ...

    • 11. 9. 2008 13:09

      T.M. (neregistrovaný) 193.200.150.---

      Re: Může odběratel požadovat podpis fakt
      Je to samozřejmě myšleno pro příště, tomuto odběrateli vyhovím.

    • 11. 9. 2008 14:46

      i. (neregistrovaný) 195.47.70.---

      Re: Může odběratel požadovat podpis fakt
      Vážený pane /paní.... T.M

      nevím kdo jste a čím jste , ale přála bych vám aby jste to tzv. důkazní břemeno už konečně pochopil.

      nechtěla bych být na místě dotyčných, abych musela vše platit 2x kvůli někomu jako vy.

    • 12. 9. 2008 14:57

      Pavel (neregistrovaný) 80.188.72.---

      Re: Může odběratel požadovat podpis fakt
      Vážená paní.... i.

      nevím kdo jste a čím jste , ale přál bych vám, aby jste už konečně pochopila, co se tu řeší.

      T.M. zná, na rozdíl od Vás, požadavky na účetní a daňové doklady. A nechce se dohadovat s odběrateli, kteří si jen vymýšlí, protože neznají předpisy, ale zároveň mají jeho peníze a tak jim musí vyhovět, protože se nechce soudit.

      Chce obchodovat pouze s lidmi, kteří si mezi sebou nepřidělávají práci. O tom je celá diskuse.

      Hezký den!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).