Hlavní navigace

DPČ-na neurčito

 • (neregistrovaný) 194.108.217.---

  11. 9. 2008 13:42

  Lze DPČ vystavit na dobu neurčito (při prac.době 20hod.týdně), musí se tam hlídat i určitý časový limit? Děkuji

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 11. 9. 2008 13:49

   VH (neregistrovaný) 88.101.60.---

   Re: DPČ-na neurčito
   DPČ je možné uzavřít na dobu určitou i neurčitou, dodržování sjednaného a nejvýše přípustného rozsahu poloviny stanovené týdenní pracovní doby se posuzuje za dobu, na kterou je dohoda uzavřena, nejdéle za období 52 týdnů (nemusí se jednat o kal. rok).

  • 11. 9. 2008 14:07

   martina (neregistrovaný) 194.108.217.---

   Re: DPČ-na neurčito
   Děkuji ,obdivuji lidi, kteří dokážou z hlavy vytvořit takovou luxusní větu, já jsem spíš pro jasné a logické vyjadřování. Ale pochopila jsem.....

  • 11. 9. 2008 16:59

   pája (neregistrovaný) 81.19.43.---

   Re: DPČ-na neurčito
   to není žádná tvorba věty odpovídající, ale mírně zjednodušená citace zákoníku práce § 76 odst.3, tak proč ta ironie z Vaší strany? Buďte ráda, že Vám někdo kvalifikovaně odpoví a ještě přidá něco málo navíc, aby Vám pomohl.

  • 11. 9. 2008 19:10

   martina (neregistrovaný) 217.197.144.---

   Re: DPČ-na neurčito
   To nebyla ironie, ale opravdový respekt. Jenže- ostřílené mzdovky, které jsou sběhlé v čtení zákonů, by si uměly uvědomit, že radí laikům a k tomu přizpůsobit i odpovědi, většina lidí si nejdřív taky přečte zákon a raději se ještě zeptá "normálních" lidí, ono se to někdy špatně ze zákona chápe

  • 11. 9. 2008 20:23

   pája (neregistrovaný) 81.19.43.---

   Re: DPČ-na neurčito
   za prvé neradila žádná mzdovka, ale právnička, renomovaná v oboru, za druhé, co mzdovky můžou radit v oblasti zákoníku práce, každý ať se drží své specializace. To je neštěstí mnohých podnikatelů, že získají chytrou mzdovku a ta za chvíli chce vládnout firmou, všechno zná a všecho umí, do všeho chce mluvit a vše řídit, sám jsem vyrazil z firmy dvě, vím o čem mluvím. Jestli si někdo myslí, že mzdovky vědí vše, tak se mýlí. Každý má svůj obor znalostí a universální znalec asi dnes vůbec neexistuje.

  • 11. 9. 2008 22:50

   Líba (neregistrovaný) 88.100.204.---

   Re: DPČ-na neurčito
   Pájo, já si vážím vašich rad a názorů, ale vy si vážně myslíte, že mzdovky neznají zákoník práce a musejí na to mít v každé firmě právníka? Teda myslím opravdové mzdovky. Ovšem s tím "univerzálním znalcem" s vámi naprosto souhlasím.

  • 12. 9. 2008 7:00

   J (neregistrovaný) 213.192.2.---

   Re: DPČ-na neurčito
   On se takový nadčlověk s pocitem, že on ví všechno nejlíp a ostatní jsou blb... najde v každé profesi. I mezi personalisty.Nestalo se někdy někomu naopak, že personalista prosazoval něco a z hlediska sociíálního, zdravotního i daní to jaksi dost dobře nešlo?Mzdovka nemá lehký život.Těch oblastí o kterých musí znát zákony je spousta.Ne jenom zákoník práce.A pokud se najde člověk, který o sobě tvrdí, že on je neomylný a nikdy ani o sobě nezapochyboval, pak to o něm také něco vypovídá.

  • 12. 9. 2008 8:42

   xy5 (neregistrovaný) 195.47.3.---

   Re: DPČ-na neurčito
   bohužel, ne v každé firmě je právník, ale po MÚ se požaduje, aby měla včas a hlavně správně dle všech zákonů spočítané mzdy
   až přijde kontrola, aby firma neplatila žádné pokuty, penále apod.
   a že těch kontrol chodí dost a ve mzdách se také dost šťourají a je na MÚ, aby obhájila to, co se zaplatilo a odvedlo se tak, jak se odvedlo (že to bylo v souladu se všemi zákony)
   takže MÚ musí v zákonech studovat a také často zjišťuje, že si zákony i v lecčems odporují
   a vyhodit MÚ jenom proto, že se snaží dělat dobře svou práci, příp. firmě pomoci - nevím, asi to patří k dnešní době (je lepší zaměstnat někoho, kdo tomu moc nerozumí a udělá to, co si přeje majitel - však ony kontroly nějak dopadnou...)
   domnívám se, že by mezi MÚ a vedením firmy měla být dobrá komunikace - jde "jenom" přece o peníze a také spokojenost zam-ců (pokud by byly stížnosti od zam-ců na výpočet mezd , to také není dobré)

  • 12. 9. 2008 10:13

   pája (neregistrovaný) 81.19.43.---

   Re: DPČ-na neurčito
   >>oblasti zákoníku práce, každý ať se drží své
   >>specializace.
   >>To je neštěstí mnohých podnikatelů, že získají
   >>chytrou
   >>mzdovku a ta za chvíli chce vládnout firmou, všechno
   >>zná a všecho umí, do všeho chce mluvit a vše řídit,
   >>sám
   >>jsem vyrazil z firmy dvě, vím o čem mluvím. Jestli si
   >>někdo myslí, že mzdovky vědí vše, tak se mýlí. Každý
   >>má svůj obor znalostí a universální znalec asi dnes
   >>vůbec neexistuje.
   >
   >Pájo, já si vážím vašich rad a názorů, ale vy si vážně
   >myslíte, že mzdovky neznají zákoník práce

   - některé ano, některé ne, ale rozhodně ne tolik,jako právník z oboru, zejména tam, kde je třeba dohledávat komentáře, vysvětlení pojmů, judikaturu apod.

   a musejí na
   >to mít v každé firmě právníka?

   nemusí, ale některé problémy lze a je dobré řešit přes znalého právníka externě - např. ok.zrušení PP zaměstnavatelem nebo i výpovědi, aby firma měla jistotu, že u prvního soudu vše neprojede a nebude platit a platit.

   Na druhou stranu právník(rozumný) se rozhodně nebude montovat do účetnictví nebo daňové oblasti, protože je to doména někoho jiného- zase nemusí být v každé firmě daňový poradce, ale lze to řešit externě. Já jsem to psal takto proto, že jsem zjistil, že si mzdová účetní dopisuje s institucemi, aniž by ji kdo k tomu zmocnil, rozhodovala sama bez souhlasu o věcech, které měl řešit a schvalovat šéf a když nepřestala po dobrém, následně došlo k fin.problému, který zaplatila fima, tak se to vyřešilo jinak. A taky tobyla dobrá mzdovka,znalé svého oboru.

   Ne nadarmo se říká, ševče,drž se svého kopyta.
   Krásný den a ještě hezčí víkend všem.

   Teda myslím opravdové
   >mzdovky. Ovšem s tím "univerzálním znalcem" s vámi
   >naprosto souhlasím.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).