Hlavní navigace

Kolik dnů dovolené při MD v návazn. naRD

  • (neregistrovaný) 90.176.215.---

    12. 9. 2008 16:28

    Dobrý den, na kolik dnů řádné dovolené v roce 2008 mám nárok?
    od 1.1. - 15.1.2008 - výkon práce
    od 16.1. - 29.7.2008 - MD
    od 30.7. - ?? - čerpání (proplacení) dovolené
    pak následuje RD

    Předem velmi děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 12. 9. 2008 18:08

      Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

      Re: Kolik dnů dovolené při MD v návazn.
      Pokud jste zaměstnavatele požádala o čerpání (nikoli o proplacení) dovolené od 30.7., mohla jste si vyčerpat celoroční nekrácenou výměru (tj. 20 nebo 25 dní). A teprve po jejím vyčerpání požádat o rodičovskou dovolenou nejdéle do 3 let dítěte. Pokud jste to tak udělala, pak celoroční výměru řádné dovolené, jak píšu.

    • 12. 9. 2008 21:07

      Josefína (neregistrovaný) 90.176.215.---

      Re: Kolik dnů dovolené při MD v návazn.
      Moc děkuji za odpověď, dá se tohle přímo najít v některém paragrafu?? Zaměstnavatel mi proplatil jen 11,5 dne a říká, že RD se není výkon práce, proto mi zkrátil roční výměru dovolené o RD (5 měsíců). Počítal 20:12*7=11,5 dne. Je tedy jeho postup špatný a neoprávněný?? A požádala jsem zaměstnavatele o čerpání.

    • 12. 9. 2008 23:36

      Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

      Re: Kolik dnů dovolené při MD v návazn.
      Zákoník práce, § 212 určuje, že pokud zaměstnanec v roce pro toho zaměstnavatele odpracuje aspoň 60 směn, má nárok na celoroční výměru (pokud u něj je celý rok), případně pokrácenou (pokud je tam jen část roku nebo pokud zamešká 100 nebo více směn). Mateřská dovolená se z tohoto hlediska považuje za dobu odpracovanou, za zameškání se považuje nemoc, OČR, neplacené volno a rodičovská dovolená (pro tyto důvody se krátí). §217 odst.5 pak mluví o tom, že když žena požádá o čerpání dovolené tak, aby čerpání navazovalo na mateřskou, musí zaměstnavatel vyhovět. A § 223 odst. 1 pak říká, že řádnou dovolenou, vyčerpanou na základě žádosti dle § 217 (tzn. PŘED rodičovskou), nelze z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krátit.
      Vy jste pracovala a pak byla na mateřské až do července, což se považuje za dobu odpracovanou a tudíž jste odpracovala víc než 60 směn a vznikl vám tedy nárok na celoroční výměru. Před mateřskou jste v tom roce dlouhodobě nemarodila ani neměla OČR ani nebyla na rodičovské, takže tuto celoroční výměru není proč krátit. Po mateřské jste si podle § 217 požádala o čerpání té celoroční výměry a protože je to ještě před následnou rodičovskou dovolenou, pak se tato řádná dovolená nekrátí (§223). Takže Váš zaměstnavatel nemá pravdu, mohla jste vyčerpat celoroční nekrácenou výměru.
      Jiná situace by byla, kdybyste byla třeba do července na rodičovské dovolené s prvním dítětem, pak nastoupila na mateřskou s druhým dítětem. Tak byste sice také jakoby odpracovala 60 směn a vznikl by Vám nárok na celoroční výměru, ale ta by byla pokrácená v důsledku té rodičovské PŘED mateřskou. Nebo kdybyste ve Vašem případě nepožádala hned o vyčerpání ŘD a nastoupila byste hned po MD na rodičovskou. Pak by Vám ta celoroční výměra řádné dovolené byla také pokrácena v důsledku rodičovské a byla by Vám schována až do doby návratu z rodičovské. To ale není Váš případ.

    • 13. 9. 2008 22:26

      Josefína (neregistrovaný) 90.176.215.---

      Re: Kolik dnů dovolené při MD v návazn.
      Paní Jiřko, moc Vám děkuji, určitě Vás to stálo čas a úsilí. Tohle vše, co jste mi napsala použiji proti zaměstnavateli a uvidíme, jak to dopadne. Ještě jednou moc děkuji. S pozdravem Josefína

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).