Hlavní navigace

Odchod ve zkušebce, žádná výplata?!

• (neregistrovaný) 193.165.2.---

13. 9. 2008 11:59

Ahoj,
    odešel jsem ve zkušební době, v písemné výpovědi je odchod čtvrtým týdnem po nástupu.
    Odpracoval jsem tři pracovní týdny, ve smlouvě je stanoveno, že výplata přijde nejpozději 13..ale nic mi nepřišlo. Nerozešel jsem se zrovna v dobrém a kontaktovat je opravdu nechci..ale přijít o 15 tisíc také nechci..
    Předpokládám, že vyplatit mi odpracovanou dobu musí, jen nevím, jak to případně popohnat :(

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 13. 9. 2008 12:08

Eva M. (neregistrovaný) 85.207.166.---

Re: Odchod ve zkušebce, žádná výplata?!
      Jistě, na výplatu máte nárok za odpracovanou dobu. Předpokládám, že máte vše písemně - pracovní smlouvu, výpověď, že máte svědky, kteří vás tam viděli pracovat.

Na druhé straně - nerozešli jste se zrovna v dobrém - proč? Co jste jim udělal? Zaměstnavatel s vámi počítal a vy jste ho nechal ve štychu a šel za lepším? A jemu vznikly nějaké prostoje nebo škoda kvůli tomu, že jste s tím nečekaně "seknul"? To ho nadchnout fakt nemohlo :-/

Výplata ještě teoreticky může přijít, bankovní převody trvají několik dní. S řešením počkejte aspoň do úterka 16/9.

• 13. 9. 2008 12:32

Tom (neregistrovaný) 193.165.2.---

Ne, odešel jsem kvůli osobním problémum s kolegou. Smlouvu prac. a výpověď (která nemusí být písemně, když jde o zrušení v ZD) mám.
      Že jsem tam pracoval by potvrdil vyplněný interní výkaz a záznamy v IT systému, na kterém jsem pracoval..

• 13. 9. 2008 12:59

yy (neregistrovaný) 85.13.73.---

Jenže otázka je , jak jste to napsatl. Pokud jste to nazval výpověď,tam potom je dva měsíce výpovědní doba. Už by si lidé neměli plést zrušení PP ve zkušební době, skončení dohodou a dání výpovědi. Každé totiž má jiné právní následky. Nic to ale nemění na tom, že na výplatu mzdy máte nárok.

• 13. 9. 2008 19:06

anonymous (neregistrovaný) 88.146.188.---

>
      >Jistě, na výplatu máte nárok za odpracovanou dobu.
      >Předpokládám, že máte vše písemně - pracovní smlouvu,
      >výpověď, že máte svědky, kteří vás tam viděli pracovat.
      >
      >Na druhé straně - nerozešli jste se zrovna v dobrém -
      >proč? Co jste jim udělal? Zaměstnavatel s vámi počítal
      >a vy jste ho nechal ve štychu a šel za lepším? A jemu
      >vznikly nějaké prostoje nebo škoda kvůli tomu, že jste
      >s tím nečekaně "seknul"? To ho nadchnout fakt nemohlo
      >:-/
      >
      Evo, to snad ne, jaké nechání ve štychu ve zkušebce? To je snad právo obou stran.

>Výplata ještě teoreticky může přijít, bankovní převody
      >trvají několik dní. S řešením počkejte aspoň do úterka
      >16/9.

• 13. 9. 2008 20:13

rrr (neregistrovaný) 89.176.39.---

já si tedy myslím že ve zkušební době vás mohu vyrazit třeba na hodinu a též na druhé straně je možné oznámit končím zítra nepřijdu.... jó to je hold zkušební doba.A mzdu vám vyplatit musí v dohodnutém termínu ,pokud nepřijde urgujte doporučeným dopisem.

• 13. 9. 2008 22:00

Ano, to máte pravdu. Ve zkušební době může kdykoliv skončit jedna i druhá strana. Z praxe znám situace, kdy zam-ec i zam-el pojímají zkušební dobu v pravém slova smyslu, prostě "na zkoušku pak uvidíme". Pokud to tak berou oba, je to v naprostém pořádku. Ale ve svém okolí jsem viděla i situace, kdy se zam-ec a zam-el domluví závazně napevno ve smyslu "ano, můžete se mnou počítat, spolehněte se" - např. v situaci, kdy zam-eli vypadne nečekaně nějaká stálá pracovní síla z důvodu vážného úrazu a je zrovna nějaká špička, předvánoční šrumec nebo tak něco. Prostě průšvih. Zam-el pracně sežene někoho jiného, kdo mu slíbí, že tu práci zvládne za toho nemocného. Zam-el si oddychne, že má zajištěn provoz a o starost méně... a pak je pro něj nepříjemné, když mu ten nový zaměstnanec nečekaně odejde. Je to o lidech, jako všechno. Serioznost a spolehlivost by měla být na obou stranách, ale v praxi je to leckdy jinak :-(

• 14. 9. 2008 7:29

xy5 (neregistrovaný) 62.204.241.---

pokud si zam-tel chce pojistit zam-ce, jak píšete, potom ať nesjednává zkušební dobu a sjedná třeba PP na dobu určitou bez zkuš. doby
      ale pak se může stát, že se mu zam-ec neosvědčí a má potom problémy s ukonč. PP tohoto zam-ce
      takže, zkušební doba je sjednaváná proto, aby se buď zam-ec přesvědčil, zda na tu práci stačí apod., nebo se přesvědčil zam-tel, zda je s tímto zam-cem spokojený - pokud něco někde neklape, od toho je zkušební doba, že může zam-ec skončit kdykoliv (buď z vlastního popudu nebo zam-tele)

• 14. 9. 2008 8:17

Nemyslela jsem to jako pojištění zam-ce. Ale zažila jsem ve svém okolí, že kvůli autonehodě prodavačky zůstal zavřený menší, ale výnosný obchůdek jednoho klienta zrovna v předvánočním období. Sám tam nemohl jít prodávat, zaskakoval v té samé době za jinou prodavačku v jiném obchodě, která si krátce předtím ošklivě zlomila nohu. Tento člověk nutně potřeboval najít někoho, kdo nastoupí hned a na koho se může spolehnout, že mu neuteče ze dne na den.
      Zkrátka - jsou situace, kdy sice zákon umožňuje určité jednání (třeba okamžitý odchod ve zkušební době), ale druhé straně to může způsobit značné problémy. Dle mého názoru jde tedy hlavně o to, jestli si lidé vzájemně vyhoví. Samozřejmě to musí být oboustranné. Zam-ec by se měl chovat seriozně, zvlášť když ví, do jaké situace nastupuje a proč. Ale zam-el by si měl být vědom téhož, chovat se k zam-ci obzvlášť vstřícně a slíbit mu nějakou odpovídající odměnu za to, že mu vypomůže v tomto složitém období.
      Nechci dále rozvíjet tuto debatu, protože si myslím, že vše podstatné bylo už řečeno hned zpočátku, a to, že během zkušební doby může kterákoliv ze stran ukončit PP "bez varování". Mějte se všichni pěkně a přeju nám všem, abychom potkávali vstřícné, slušné a spolehlivé lidi hlavně v situacích, kdy to opravdu potřebujeme...

• 14. 9. 2008 9:25

anonymous (neregistrovaný) 88.146.188.---

jinak zrovna ten případ, který tu popsal Tom si umím velice dobře představit. Pokud na novém pracovišti potkám kreténa, který je arogantní, nepříjemný a bohužel bych s ním musel nějak spolupracovat, tak po nějaké době, když bych viděl, že není šance na zlepšení (však to znáte - nikdo si nechce pálit prsty ap.), tak raději sám odcházím, protože život a zdraví mám jenom jedno.
      Proto jsem taky reagoval. :-)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).