Hlavní navigace

Výkaz "ZISKU" OSVČ pro ČSSZ a ZP/2008

  • (neregistrovaný) 62.77.119.---

    14. 9. 2008 11:07

    Vedu DE.
    Co bude myšleno "zisk OSVČ" (=příjmy - výdaje) pro účely přehledů o příjmech a výdajích za rok 2008 ?
    V roce 2008 totiž došlo ke změně a do výdajů (pro účely daně z příjmu) není možno zahrnout zaplacené sociální a zdravotní pojištění.
    Znamená to, že i pro výkaz na sociální a zdravotní pojištění bude vykazován "ZISK" (=příjmy- daňově uznatelné výdaje"), nikoliv snížený o zaplacené výdaje na sociální a zdravotní pojištění, jako tomu bylo doposud ?
    Jednalo by tak totiž o nezanedbatelnou částku - podstatné zvýšení vyměřovacího základu (pro OSVČ a ZP) a tím samozřejmě i o podstatné následné zvýšení zálohových plateb/doplatků na sociální a zdravotní pojistné OSVČ.
    Nikde jsem se bohužel toto nedočetl a oficiální servery (OSSZ, VZP, ...) nabízí jako každoročně informace s ročním zpožděním (teď řeší rok 2007).
    Děkuji za odezvu.
    Mirek Krejcar

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 14. 9. 2008 15:04

      ZdenaR (neregistrovaný) 78.102.194.---

      Re: Výkaz "ZISKU" OSVČ pro ČSSZ a ZP/200
      Je to tak, jak už asi tušíte:-)
      Příjmy a výdaje pro účely pojistného se posuzují podle zákona o daních z příjmů a ten od roku 2008 zaplacené pojistné na ZP a SP neuznává jako výdaj na dosažení příjmů.

      Konkrétně k SP: zákon č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti nám v § 5b, odst. 1 říká:
      "Příjmy ze samostatné výdělečné činnosti a výdaje vynaložené na jejich dosažení, zajištění a udržení se pro účely tohoto zákona posuzují podle zvláštního zákona;54) " (a tím zvláštním zákonem je zákon 586/92 Sb. o daních z příjmů).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).