Hlavní navigace

Dovolená - krácení

  • (neregistrovaný) 78.102.77.---

    14. 9. 2008 15:53

    Dobrý dem,
    Nevím přesně, jak mám postupovat při krácení dovolené.
    Zaměstnanec marodil od O1.01.2008 do 30.03.2008.
    V měsíci dubnu a květnu a do 26.06.2008 pracoval.
    Od 27.06.2008 opět marodí a vypadá, že bde marodit tak cca října 2008.
    Budu tomuto zaměstnaci krátit dovolenou?
    děkuji za odpovědi.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 14. 9. 2008 16:04

      Emma (neregistrovaný) 82.150.166.---

      Re: Dovolená - krácení
      Krácení dovolené
      § 223
      (1) Nepracoval-li zaměstnanec, který splnil podmínku stanovenou v § 212 odst. 1, v kalendářním roce, za který se dovolená poskytuje, pro překážky v práci, které se pro účely dovolené neposuzují jako výkon práce, zaměstnavatel krátí dovolenou za prvých 100 takto zameškaných směn (pracovních dnů) o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných směn (pracovních dnů) rovněž o jednu dvanáctinu. Dovolenou vyčerpanou podle § 217 odst. 5 před nástupem rodičovské dovolené není možné z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krátit.

    • 14. 9. 2008 16:19

      Margitamsieberovavupcmail.cz (neregistrovaný) 78.102.77.---

      Re: Dovolená - krácení
      Děkuji za odpověď,
      snad to chápu.
      Ale na příspěvcích jsem četla, že kdyžj jde o nemoc v důsledku pracovního úrazu, ( což jsem nenapsala) tak tu dovolenou asi krátit nebudu?

      Margita

    • 14. 9. 2008 16:32

      xy5 (neregistrovaný) 62.204.241.---

      Re: Dovolená - krácení
      to je velmi důležitá poznámka, že se jedná o pracovní úraz - ten se totiž pro účely nároku na dovolenou posuzuje jako odpracovaná doba, takže se žádný nárok D nekrátí

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).