Hlavní navigace

Valutová pokladna u DE-je nutná?

  • (neregistrovaný) 85.207.41.---

    15. 9. 2008 0:14

    Prosím, je nutné vést valutovou pokladnu v DE v případě, že nakupujeme zboží z Polska tak 2x za měsíc? Jednodušší by pro mne bylo si to přepočítat dle stanoveného kurzu a dát přímo do korunové pokladny jako výdej za zboží. Je nějaké nařízení, jestli ji vést i v DE?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 15. 9. 2008 0:46

      ZdenaR (neregistrovaný) 78.102.194.---

      Re: valutová pokladna u DE-je nutná?
      V DE není nutné vést žádnou pokladnu, natož pak valutovou:-)

    • 15. 9. 2008 7:07

      Jaromír (neregistrovaný) 77.104.253.---

      Re: valutová pokladna u DE-je nutná?
      A na to jste přišla jak, Zdeni ? Co takhle § 7b zákona o DP ?
      § 7b
      Daňová evidence
      (1) Daňová evidence zajišťuje zjištění základu daně z příjmů a obsahuje údaje o
      a) příjmech a VÝDAJÍCH, v členění potřebném pro zjištění základu daně,
      b) majetku a závazcích.
      Jsem zvědav, jak tazatelka bude vést evidenci o výdajích v hotovosti, když podle vás nemusí ani vést pokladnu :-).

      Jinak pokud jde o ty valuty v DE, jsou v podstatě používány dva způsoby:
      a) v průběhu zdaňovacího období povedu valutovou pokladnu pouze v cizí měně. Po skončení roku přepočítám příjmy a výdaje podle jednotného kurzu.
      b) v průběhu zdaňovacího období budu přepočítávat hodnotu příjmů a výdajů kurzem devizového trhu podle Zákona o účetnictví, případně při nákupu či prodeji valut kurzem skutečným.

    • 15. 9. 2008 7:36

      r (neregistrovaný) 90.176.20.---

      Re: valutová pokladna u DE-je nutná?
      Takže stačí, když se budou jednotlivé nákupy přepočítavat na koruny a účtovat přímo do výdajů aniž bysme měli doklad ze směnárny?

    • 15. 9. 2008 7:44

      Jaromír (neregistrovaný) 77.104.253.---

      Re: valutová pokladna u DE-je nutná?
      Sice moc nechápu, proč máte s těmi valutami takový problém, ale valutovou pokladnu byste prostě vést měli. Otázka je, kde ty valuty získáváte, ale to není dnes již žádný problém, nemusíte mít doklady ze směnárny, pokud jste získali EURa od nějaké třetí osoby, ne od banky ani směnárny. Nabytí valut bych řešil třeba jako půjčka od společníka nebo podobně a z korunové pokladny bych mu to vrátil s příslušným denním nebo pevným kurzem. Zřejmě jde o obavu, že by on musel prokazovat, kde nabyl ty valuty a jestli jsou zdaněné, ale do toho už nevidím, to mne jen tak napadlo :-).

    • 15. 9. 2008 11:23

      ZdenaR (neregistrovaný) 78.102.194.---

      Re: valutová pokladna u DE-je nutná?
      Přišla jsem na to právě v § 7b ZDP. Mám vést údaje o příjmech a výdajích v členění potřebném pro zjištění základu daně. Bodka:-)
      Žádnou povinnost fyzického vedení pokladní hotovosti tam nevidím.
      Uskutečnění výdaje musím nějak prokázat a k tomu mi stačí doklad o platbě v cizí měně (který případně můžu po přepočtu prohnat korunovou pokladnou, pokud jí vedu). Používám program Účto, ve kterém mohu zvolit způsob platby - pokladnou, bankou, nebo platba neurčena i v posledně jmenovaném způsobu platby bude výdaj součástí daňové evidence.
      U FO je jedno, zda peníze na nákup vzala z oficiálně vedené pokladny, nebo prostě vytáhla z kapsy. Pokud možno ze své, ale když o tom tak přemýšlím, tak vlastně z jakékoliv, souhlas majitele kapsy s přemístěním hotovosti v DE také nepotřebuji:-))

    • 15. 9. 2008 12:04

      Jaromír (neregistrovaný) 77.104.253.---

      Re: valutová pokladna u DE-je nutná?
      Přišla jsem na to právě v § 7b ZDP. Mám vést údaje o
      >příjmech a výdajích v členění potřebném pro zjištění
      >základu daně. Bodka:-)
      >Žádnou povinnost fyzického vedení pokladní hotovosti
      >tam nevidím.
      >Uskutečnění výdaje musím nějak prokázat a k tomu mi
      >stačí doklad o platbě v cizí měně (který případně můžu
      >po přepočtu prohnat korunovou pokladnou, pokud jí
      >vedu). Používám program Účto, ve kterém mohu zvolit způsob
      >platby - pokladnou, bankou, nebo platba neurčena i v
      >posledně jmenovaném způsobu platby bude výdaj součástí
      >daňové evidence.
      >U FO je jedno, zda peníze na nákup vzala z oficiálně
      >vedené pokladny, nebo prostě vytáhla z kapsy. Pokud
      >možno ze své, ale když o tom tak přemýšlím, tak vlastně z
      >jakékoliv, souhlas majitele kapsy s přemístěním
      >hotovosti v DE také nepotřebuji:-))

      Tak my, co si nekomplikujeme život, říkáme "dokladu o platbě v cizí měně" výdajový pokladní doklad :-)). A obvykle nám z této pokladny vstupuje do peněžního deníku, což jsou právě ty "údaje o
      příjmech a výdajích v členění potřebném pro zjištění
      základu daně". Ale souhlasím s tím, že forma není nikde předepsána a záleží jen na vás, jak to pro to daňové přiznání spočítáte. Jinak to co máte vy v Účtu, máme my v Pohodě jako "nepeněžní deník" a samozřejmě nám také vstupují údaje z něj do výpočtu základu daně. Howg :-))

    • 15. 9. 2008 19:47

      Marcela (neregistrovaný) 85.207.41.---

      Re: valutová pokladna u DE-je nutná?
      Všem Vám moc děkuji za příspěvky. Takže to budu dělat stejně jako doposud, tedy na dokladu spočítám denním kurzem a zaúčtuji do korunové pokladny. Je to pro mne jednodušší než tvořit další valutovou pokladnu a vymýšlet vklady a výběry podnikatele.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).