Hlavní navigace

3měsíční odstupné

  • (neregistrovaný) 88.146.180.---

    15. 9. 2008 8:26

    Prosim vas jak si spocitam 3měsícni odstupne,firma nas vyplatila,ale kazdy kdo odstupné dostal si to prepocitava,meli to spatně spocitane.dekuji za odpověd Kaslová

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 15. 9. 2008 9:26

      JiřinaH. (neregistrovaný) 85.119.90.---

      Re: 3měsíční odstupné
      Záleží na době skončení pr.pom. Skončí-li např. v srpnu, je odstupné vypláceno podle průměrného výdělku za 2,čtvrtletí ( který platí pro náhradu za dovolenou poskytovanou ve 3,čtvrtletí).
      Při výpočtu prům. musí být dodržen postup podle ZP ( týdenní úvazek x hodin.průměr x prům.počet týdnů 4,348 v roce)

    • 15. 9. 2008 14:51

      xy5 (neregistrovaný) 195.47.3.---

      Re: 3měsíční odstupné
      z odstupného se nesráží SP, ZP, jen se daní společně se mzdou
      jak můžete vědět, že jste to měli špatné spočítané? Pokud máte pochybnosti, dojděte za MÚ - ta je povinna Vám to vysvětlit, jak výpočet provedla. Pokud nepochodíte u ní - má nadřízené, kteří by to měli vyřídit.

    • 15. 9. 2008 15:28

      J (neregistrovaný) 213.192.2.---

      Re: 3měsíční odstupné
      Ale no tak. Paní přece vůbec nepíše, že bylo u ní špatně vypočítáno odstupné.Má prostě obavy, zvlášť, když ostatní to měli údajně chybně.Nakonec je vžycky jenom dobře, pokud si zaměstnanec umí výplatu překontrolovat. Vždyť každý může udělat chybu.A pokud to mzdová skutečně vypočítala chybně, kde je záruka, že to připustí a opraví. A co se týká nadřízených, kam myslíte že by ji poslali? Nebo myslíte, že by to přepočítávali? Není na tom nic špatného, že se ptá.

    • 15. 9. 2008 16:29

      xy5 (neregistrovaný) 62.204.241.---

      Re: 3měsíční odstupné
      Já jsem nepsala, že je něco špatného na tom, že se zeptala. Pokud má pochybnosti, tak by to měla řešit se zam-telem, to je přece normální, že by jí měla MÚ umět vysvětlit, jak mzdu (odstupné)počítá. No a když nepochodí ani u nadřízených, může se soudit - ale je lepší to řešit smírně - snad jí hlavu nikdo v zaměstnání (dnes bývalém) neutrhne, že se přijde zeptat. Pokud by si šla stěžovat na Inspektorát, tak Ti ji to odstupné stejně nevyplatí (mohou provést kontrolu ve firmě).
      § 351-362 Zák.práce

    • 15. 9. 2008 18:24

      VH (neregistrovaný) 89.176.209.---

      Re: 3měsíční odstupné
      Mohu se zeptat, jaký petit byste do žaloby doporučila?

    • 15. 9. 2008 19:01

      Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

      Re: 3měsíční odstupné
      Také si myslím, že může účetní poprosit o vysvětlení, jak se odstupné počítá, ale nemůže na ní toto vysvětlení vymáhat nějakou žalobou, protože ona není povinna vysvětlovat vzorce. Buď to má spočítané dobře nebo špatně. Pokud by bylo odstupné spočítané špatně, pak může samozřejmě doplacení požadovat, třeba i soudně, když to jinak nepůjde.

    • 15. 9. 2008 21:39

      xy5 (neregistrovaný) 62.204.241.---

      Re: 3měsíční odstupné
      Pokud je zam-kyně přesvědčená o tom, že má spočítané špatně odstupné, tak jak se může domáhat doplacení? Soudně, pokud se jinak nedohodnou. Nemyslela jsem, že by měla podat žalobu na MÚ jak počítala odstupné (ale normálně ji požádat o vysvětlení snad může) - pokud je zam-kyně přesvědčená o tom, že bylo odstupné spočítané chybně ,pak se může dožadovat doplacení třeba soudně , pokud se nedohodnou normálním způsobem. MÚ musí umět spočítat odstupné (a nejen to) a postup výpočtu obhájit - to je můj názor, za kterým si stojím.

    • 15. 9. 2008 21:43

      Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

      Re: 3měsíční odstupné
      >>>Já jsem nepsala, že je něco špatného na tom, že se
      >>>>zeptala. Pokud má pochybnosti, tak by to měla řešit
      >>>>se
      >>>>zam-telem, to je přece normální, že by jí měla MÚ
      >>>>umět
      >>>>vysvětlit, jak mzdu (odstupné)počítá. No a když
      >>>>nepochodí ani u nadřízených, může se soudit - ale je
      >>>>lepší to
      >>>>řešit smírně - snad jí hlavu nikdo v zaměstnání (dnes
      >>>>bývalém) neutrhne, že se přijde zeptat. Pokud by si
      >>>>šla stěžovat na Inspektorát, tak Ti ji to odstupné
      >>>>stejně nevyplatí (mohou provést kontrolu ve firmě).
      >>>>§ 351-362 Zák.práce
      >>>
      >>>Mohu se zeptat, jaký petit byste do žaloby
      >>>doporučila?
      >>
      >>Také si myslím, že může účetní poprosit o vysvětlení,
      >>jak se odstupné počítá, ale nemůže na ní toto
      >>vysvětlení vymáhat nějakou žalobou, protože ona není
      >>povinna
      >>vysvětlovat vzorce. Buď to má spočítané dobře nebo
      >>špatně. Pokud by bylo odstupné spočítané špatně, pak
      >>může
      >>samozřejmě doplacení požadovat, třeba i soudně, když
      >>to jinak nepůjde.
      >
      >
      >Pokud je zam-kyně přesvědčená o tom, že má spočítané
      >špatně odstupné, tak jak se může domáhat doplacení?
      >Soudně, pokud se jinak nedohodnou. Nemyslela jsem, že by
      >měla podat žalobu na MÚ jak počítala odstupné (ale
      >normálně ji požádat o vysvětlení snad může) - pokud je
      >zam-kyně přesvědčená o tom, že bylo odstupné
      >spočítané chybně ,pak se může dožadovat doplacení třeba soudně
      >, pokud se nedohodnou normálním způsobem. MÚ musí umět
      >spočítat odstupné (a nejen to) a postup výpočtu
      >obhájit - to je můj názor, za kterým si stojím.

      Ano, pokud si je skutečně jistá, že to má špatně, tak vymáhat ano. Odpověď jsem ale pochopila tak, že se může soudně domáhat vysvětlení a na to jsem reagovala. Ale jak si vypočítat odstupné už tady zaznělo, takže si to může překontrolovat.
      >

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).