Hlavní navigace

RD do 4 let věku dítěte-zrušena dohoda?

 • (neregistrovaný) 82.99.147.---

  15. 9. 2008 9:03

  Dobrý den, zaměstnankyně byla na RD do 3let věku dítěte, poté požádala o volno do 4 let věku a zaměstnavatel jí vyhověl s tím, že na uvedené místo přijal pracovnici. Po měsíci si to zaměstnankyně rozmyslela a chce nastoupit do práce. Musí zaměstnavatel vyhovět nebo může operovat s dohodou do 4 let věku dítěte?

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 15. 9. 2008 9:07

   xy5 (neregistrovaný) 195.47.3.---

   Re: RD do 4 let věku dítěte-zrušena doho
   zam-kyně požádala o neplacené volno na dobu od - do, takže pokud jí zam-tel vyhověl, není povinen jí zaměstnat dříve než uplyne doba, po kterou jí volno umožnil čerpat (pokud v době neplac. volna by byla nemocná, měla OČR apod., tak jí za tuto dobu nenáleží nemoc. dávky, OČR apod.)

  • 15. 9. 2008 9:19

   TZMT (neregistrovaný) 82.99.147.---

   Re: RD do 4 let věku dítěte-zrušena doho
   ****
   Nám tedy ještě jednu prosbu - odkažte mne na příslušné paragrafy a zákon, který to řeší. Děkuji za odpověď.

  • 15. 9. 2008 10:47

   Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

   Re: RD do 4 let věku dítěte-zrušena doho
   To nikde takto přesně v žádném § nenajdete popsané. Zákoník práce určuje, že rodičovská dovolená je maximálně do tří let dítěte. A z tohoto vyplývá to další - tedy že pokud chce být nadále doma, musí buď ukončit pracovní poměr nebo si dohodnout další volno. A jinou možnost další omluvy v práci nemá, než dohodnuté neplacené volno. Nebo, pokud by byla hned po skončení rodičovské nemocná, vystavil by jí lékař neschopenku. Pak by musela nastoupit do práce po uschopnění. Nebo pokud by byla nutnost OČR, vystavil by jí lékař OČR - pak by musela nastoupit do práce po skončení OČR. Jestliže si dohodla neplacené volno, tak prostě musí nastoupit do práce po uplynutí dohodnuté doby. Žádný § nepřikazuje zaměstnavateli respektovat rozhodnutí zaměstnance ukončit dřív neplacené volno.

  • 15. 9. 2008 11:01

   xy5 (neregistrovaný) 195.47.3.---

   Re: RD do 4 let věku dítěte-zrušena doho
   *******************
   souhlasím s předchozí odpovědí, jen doplním, že zam-kyně by Vám měla doložit, že je nadále v kateg., za kterou je plátcem ZP stát-buď pobírá rodič. příspěvek nebo ho již nepobírá a v tom případě by měla na své ZP doložit, že se celodenně řádně stará o dítě do 7 let
   buď předloží potvrzení z kontaktního místa, že pobírá rodič. příspěvek nebo ze ZP, že je v této kategorii stále nahlášena
   toto je důležité proto, abyste ji měli správně navedenou - pokud toto doloží, z neplac. volna se neplatí ZP, pokud nedoloží, potom musíte srazit a odvádět 1080 Kč/měs. (při celoměs. neplac. volnu, jinak z MVZ) na ZP (záleží, jak máte dohodnuto, zda celé uhradí zam-kyně nebo 4,5% zam-kyně + 9% zam-tel)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).