Hlavní navigace

OSVČ cizinec - zdr. pojištění

  • (neregistrovaný) 62.40.69.---

    15. 9. 2008 11:03

    Dobrý den, prosím o radu. Ukrajinec, trvalé bydliště na Ukrajině, místo pobytu Praha, má vystavený živnostenský list v ČR a zde na něj pracuje. Podává daňové přiznání, platí sociální poj. Jak je to se zdravotním pojištěním? Musí také z této činnosti odvádět zdr. poj., podávat přehledy atd.? A jaká by v tom případě byla minimální záloha na ZP? Bývalá účetní mu řekla, že ZP platit nemusí, protože jsou pojištěni (u komerční poj. ) a v případě ošetření atd. si vše u lékaře platí hotově. Můj názor je ten, že to s tím vůbec nesouvisí a zdr. poj. jako OSVČ musí platit vždy, stejně jako kterákoliv jiná česká OSVČ. Prosím poraďte. Díky předem K.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 16. 9. 2008 0:05

      ZdenaR (neregistrovaný) 78.102.194.---

      Re: OSVČ cizinec - zdr. pojištění
      Ukrajinec, který nemá povolení k trvalému pobytu v ČR, opravdu neplatí zdravotní pojištění jako OSVČ. Nemůže být zdravotně pojištěn z veřejného zdravotního pojištění, má možnost sjednat pouze komerční ZP.

      viz § 2 - 3 zákona o veřejném zdravotním pojištění. http://business.center.cz/business/pravo/zakony/vzp/cast1.aspx

    • 16. 9. 2008 8:12

      Klára (neregistrovaný) 62.40.69.---

      Re: OSVČ cizinec - zdr. pojištění
      Tak teď opravdu nevím. Na VZP mi řekli, že pokud u nás vykonává činnost jako OSVČ, zdravotní platí vždy.... K

    • 16. 9. 2008 11:09

      ZdenaR (neregistrovaný) 78.102.194.---

      Re: OSVČ cizinec - zdr. pojištění
      Ukrajinec, který je držitelem povolení k pobytu, je účastníkem veřejného zdravotního pojištění a chová se stejně, jako česká OSVČ - oznámení o zahájení činnosti, platba záloh a doplatku, podávání přehledů atd.
      Pokud má jen vízum, pak může - ale také musí - uzavřít smluvní (komerční) zdravotní pojištění. Na uzavírání těchto pojistek mívala monopol VZP, ale nevím, jestli to platí dosud, nebo jestli už má licenci více zdravotních pojišťoven.

    • 16. 9. 2008 11:36

      Klára (neregistrovaný) 62.40.69.---

      Re: OSVČ cizinec - zdr. pojištění
      Na ŽL má uveden "pobyt " - Praha a "místo podnikání" také Praha. ŽL je vydán na dobu určitou (do listopadu příštího roku). Jinak trvalé bydliště má na Ukrajině. Co má tedy v tomto případě platit? Předem díky, K.

    • 16. 9. 2008 12:10

      ZdenaR (neregistrovaný) 78.102.194.---

      Re: OSVČ cizinec - zdr. pojištění
      Smluvní zdravotní pojištění.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).