Hlavní navigace

Sleva na dítě - společná domácnost

  • (neregistrovaný) 62.40.69.---

    15. 9. 2008 11:34

    Dobrý den, může si zaměstnanec uplatňovat slevu na 20-ti letou dceru, která studuje VŠ, trvalé bydliště má jinde než rodiče (nežije s nimi v domácnosti), ale rodiče jí na studium přispívají. Pokud by slevu uplatňovat mohly, jak by to bylo v případě, že by dcera měla příjmy (z brigády) - do jaké částky si může vydělat, aby rodiče o tuto slevu nepřišly, je to nějak omezeno? Děkuji předem

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 15. 9. 2008 11:41

      JiřinaH. (neregistrovaný) 85.119.90.---

      Re: Sleva na dítě - společná domácnost
      Není rozhodující, že nemají stejné bydliště, ale je-li vyživovaná v domácnosti. Výše jejího příjmu na slevu také nemá žádný vliv. Pouze do 26 let věku dítěte.

    • 15. 9. 2008 12:18

      Klára (neregistrovaný) 62.40.69.---

      Re: Sleva na dítě - společná domácnost
      Takže stačí, když mi zaměstnanec napíše čestné prohlášení, že má s dítětem společnou domácnost? A co říkáte na odkaz z §35c (sleva na dítě) a pojem domácnost v Obč. zák. §115 "Domácnost tvoří fyzické osoby, které spolu trvale žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby"?

    • 15. 9. 2008 12:53

      JiřinaH. (neregistrovaný) 85.119.90.---

      Re: Sleva na dítě - společná domácnost
      Co chcete slyšet ? Pojem společná domácnost jse odkazuje na občanský zákoník, sleva na dítě na zákon o dani z příjmu.Příprava na bud.povolání -postupuje se podle zákona o st.soc.podpoře.
      Takže stačí,když vyplní dítě v Prohlášení, které podepisuje( nebo každou změnu), doloží studium a potbvrzení od zaměstnavatele manžela.e samozřejmé,že pro dávky SSP by měli mít údaje shodné,ale to je jejich starost, ne Vaše.To,že studující díétě bydlí jinde např. na koleji nebo má dokonce jiné bydliště není samo o sobě podstatné,že se nejedná o vyživované dítě v domácnosti.

    • 15. 9. 2008 13:07

      Klára (neregistrovaný) 62.40.69.---

      Re: Sleva na dítě - společná domácnost
      Pravdu, samozřejmě :-). Ano, v zákoně o DP je pojem domácnost, na jeho vysvětlení odkazuje na OZ. Jde mi o to, aby mi při následné kontrole na FÚ neřekli, že chtějí důkaz, že dítě a rodič mají společnou domácnost, když mají různá bydliště. A to podle mně dokážu čestným prohlášením, které mi mimochodem nechce zaměstnanec napsat (tuším, že za tím budou jiné dávky, které dítě pobírá a díky kterým má jiné trv. bydliště...).

    • 15. 9. 2008 14:03

      Klára (neregistrovaný) 62.40.69.---

      Sleva na dítě-sp.domácnost Jiřko prosím
      >>>>>Dobrý den, může si zaměstnanec uplatňovat slevu na
      >>>>>20-ti letou dceru, která studuje VŠ, trvalé bydliště
      >>>>>má
      >>>>>jinde než rodiče (nežije s nimi v domácnosti), ale
      >>>>>rodiče jí na studium přispívají. Pokud by slevu
      >>>>>uplatňovat mohly, jak by to bylo v případě, že by
      >>>>>dcera měla
      >>>>>příjmy (z brigády) - do jaké částky si může vydělat,
      >>>>>aby
      >>>>>rodiče o tuto slevu nepřišly, je to nějak omezeno?
      >>>>>Děkuji předem
      >>>> Není rozhodující, že nemají stejné bydliště, ale
      >>>>je-li vyživovaná v domácnosti. Výše jejího příjmu na
      >>>>slevu
      >>>>také nemá žádný vliv. Pouze do 26 let věku dítěte.
      >>>Takže stačí, když mi zaměstnanec napíše čestné
      >>>prohlášení, že má s dítětem společnou domácnost? A co
      >>>říkáte
      >>>na odkaz z §35c (sleva na dítě) a pojem domácnost v
      >>>Obč. zák. §115 "Domácnost tvoří fyzické osoby, které
      >>>spolu trvale žijí a společně uhrazují náklady na své
      >>>potřeby"?
      >> Co chcete slyšet ? Pojem společná domácnost jse
      >>odkazuje na občanský zákoník, sleva na dítě na zákon o
      >>dani
      >>z příjmu.Příprava na bud.povolání -postupuje se podle
      >>zákona o st.soc.podpoře.
      >>Takže stačí,když vyplní dítě v Prohlášení, které
      >>podepisuje( nebo každou změnu), doloží studium a
      >>potbvrzení
      >>od zaměstnavatele manžela.e samozřejmé,že pro dávky
      >>SSP by měli mít údaje shodné,ale to je jejich
      >>starost,
      >>ne Vaše.To,že studující díétě bydlí jinde např. na
      >>koleji nebo má dokonce jiné bydliště není samo o sobě
      >>podstatné,že se nejedná o vyživované dítě v
      >>domácnosti.
      >Pravdu, samozřejmě :-). Ano, v zákoně o DP je pojem
      >domácnost, na jeho vysvětlení odkazuje na OZ. Jde mi o
      >to, aby mi při následné kontrole na FÚ neřekli, že
      >chtějí důkaz, že dítě a rodič mají společnou domácnost,
      >když mají různá bydliště. A to podle mně dokážu čestným
      >prohlášením, které mi mimochodem nechce zaměstnanec
      >napsat (tuším, že za tím budou jiné dávky, které dítě
      >pobírá a díky kterým má jiné trv. bydliště...).

    • 15. 9. 2008 14:33

      Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

      Re: Sleva na dítě-sp.domácnost Jiřko pro
      Důležité je toto: Pokud dcera žádá o přídavky na dítě a uvádí, že vede samostatnou domácnost, takže se posuzuje jen její příjem a ne příjmy rodičů, pak není možné, aby rodič uplatňoval zvýhodnění. Pokud dcera v žádosti o přídavky uvádí, že vede společnou domácnost s rodiči a je tedy tedy posuzován i jejich příjem, může rodič zvýhodnění uplatňovat.

    • 15. 9. 2008 14:42

      Klára (neregistrovaný) 62.40.69.---

      Re: Sleva na dítě-sp.domácnost Jiřko pro
      No jo, ale jak to já, jako mzdová účetní zjistím? Myslela jsem, že když mi podepíše otec studentky čestné prohlášení, budu "krytá". Ale on mi ho podepsat nechce. Navíc tuto změnu ani nenahlásil, všimla jsem si toho až když mi přinesl potvrzení o studiu.

    • 15. 9. 2008 17:31

      Renata (neregistrovaný) 81.92.159.---

      Re: Sleva na dítě-sp.domácnost Jiřko pro
      Na vašem místě bych se pokusila to otci vysvětlit tak, jak to napsala paní Jiřka. S tím, že pokud on čestné prohlášení o tom, že nemají společnou domácnost nenapíše (tzn. že dcera jinde zase využívá výhod jako samostatně se vyživující), že mu slevu na dceru nedáte. Ve skutečnosti ale dcera může mít jiné trvalé bydliště třeba kvůli bytu (např. v bytě babičky) nebo kvůli nároku na kolej (někdy mívají možnost získat ubytování na koleji pouze ti, co bydlí dál), nemusí to být jenom kvůli přídavkům.

    • 15. 9. 2008 17:37

      Klára (neregistrovaný) 62.40.69.---

      Re: Sleva na dítě-sp.domácnost Jiřko pro
      Děkuji, pokud nenapíše čestné prohlášení, slevu mu neuplatním. Kvůli koleji to není určitě, je to 1 km od jeho bydliště. Vím, že je to kvůli dalším dávkám, které ona čerpá. Ale to už je na jejich svědomí....

    • 15. 9. 2008 17:46

      Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

      Re: Sleva na dítě-sp.domácnost Jiřko pro
      Pokud dceru napíše do daňového prohlášení, tak bych mu slevu uplatnila, protože tam je přímo toto prohlášení napsáno: Podle § 35 c atd. uplatňuji daňové zvýhodnění na vyživované dítě žijící se mnou v domácnosti...
      Takže pokud on ji tam vyplní a daňové prohlášení podepíše, prohlašuje tím vlastně to, co je tam napsáno. Nepravdivé prohlášení je na jeho odpovědnosti. Jen ho upozorněte na to, co jsem psala a pokud vyplní a podepíše (a dodá potvrzení o studiu), zvýhodnění dejte.

    • 16. 9. 2008 8:10

      Klára (neregistrovaný) 62.40.69.---

      Re: Sleva na dítě-sp.domácnost Jiřko pro
      Už vím proč ta změna - sociální stipendium..... K.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).