Hlavní navigace

Přestávky v práci

• (neregistrovaný) 62.24.87.---

15. 9. 2008 13:16

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jak je to s přestávkami v práci. Vím, že po 6-ti hodinách následuje půlhodinová přestávka. A kdy následuje další?

Myslela jsem, že je to po dalších 6-ti hodinách, jenže v práci pracuji 9h denně, tak jsem si brala jen půlhodinu a když mi přišly peníze, tak jsem se dost divila. V práci mi sdělili, že po 6-ti odpracovaných hodinách, odečítají půlhodiny a po 8 hodinách hodinu. Jak to tedy správně je? Předem děkuji za odpověď.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 15. 9. 2008 13:39

Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

Re: Přestávky v práci
      Kdy a jak dlouhé přestávky bude zaměstnanec dělat, určuje zaměstnavatel. Musí je ale určit tak, aby měl nejméně půlhodinovou přestávku nejpozději po 6ti hodinách práce. Může třeba určit, že tu přestávku bude dělat po 4 h v délce jedné hodiny. Nebo po 6ti hodinách půlhodinu a po dalších 2 hodinách půlhodinu atd. Přestávka nesmí být určena hned na začátek směny, tzn. ještě před započetím práce a po skončení směny, tj. po skončení práce. Píšete, že máte pracovní dobu 9 hodin (zřejmě ale ne stále 5 dní v týdnu) - těch 9 hodin se rozumí 9 h čistého pracovního času? Vypadá to, že zaměstnavatel určil, že p 6ti hodinách máte dělat přestávku v délce půl hodiny a po dalších dvou hodinách další přestávku v délce 1 hodiny. Pokud to tak je, musí to dodržet, ale to znamená, že odpracujete 6 hodin, pak následuje půl hodiny přestávka, pak 2 hodiny práce, pak hodinu přestávka a pak ještě máte hodinu odpracovat. Zeptejte se, kdy přesně a v jaké délce máte přestávky dělat. Jinak by stačilo udělat půl hodiny po 6 ti hodinách.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).