Hlavní navigace

S nebo bez DPH?

  • (neregistrovaný) 88.101.224.---

    15. 9. 2008 14:57

    Jsme s. r. o. reg. k DPH v ČR. Dodaváme nyní pro firmu s DIČ na Slovensku služby montáží slaboproud elektro (bez dodávek materiálu). Konečný odběratel je slovenský developer (bytový dům). Dodávku provádíme formou subdodávky, naši vlastní lidé na zakázce nepracují, službu nakupujeme od jiných firem s reg. k DPH v ČR. Nikdo, s kým jsem se radila, se nemůže shodnout, zda fakturovat s DPH 19% nebo 0%. Co a proč radíte Vy? Děkuji za názory.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 15. 9. 2008 17:15

      Jaromír (neregistrovaný) 83.208.229.---

      Re: s nebo bez DPH?
      Pokud jsem tomu dobře porozuměl, jedná se o práce na nějakém domě na Slovensku. Pak se tedy podle mne se jedná o § 10/1 zákona o DPH, tedy služby vztahující se k nemovitosti. V těchto případech se místo plnění řídí místem, kde se daná nemovitost nachází, tedy bude na Slovensku. DPH se tedy bude odvádět na Slovensku, nikoli v Čechách. Protože odběratel je registrován k DPH na Slovensku, bude mít za povinnost přiznat DPH na Slovebnsku místo vás. proto vy budete fakturovat bez DPH, na DD vystavený podle § 33 ZDPH uvedete sdělení o tom, že ve státě místa plnění je povinen přiznat a zaplatit daň příjemce služby.

    • 15. 9. 2008 18:08

      Martina (neregistrovaný) 88.101.224.---

      Re: s nebo bez DPH?
      Ano, pochopil jste situaci správně. Děkuji za odpověď.
      Ještě ta druhá část "příběhu", že my službu nakupujeme od subdodavatelů v ČR (jsou reg. plátci DPH v ČR) - pak i oni budou fakturovat bez DPH?

    • 15. 9. 2008 18:56

      Jaromír (neregistrovaný) 83.208.229.---

      Re: s nebo bez DPH?
      Ono to není tak jednoduché. U té první části jsem mlčky uvažoval o tom, že ta slovenská firma jako majitel nemovitosti (resp. dodavatel služby konečnému majiteli) je váš konečný zákazník. Pak je to jasné. Pkud jde o ty subdodavatele, existuje výklad nejvyššího správního soudu, podle něhož (ve stručnosti) se místo plnění v místě nemovitosti podle § 10 uplatňuje v případě, kdy se skutečně jedná o dodávky vlastníkovi, resp, potenciálnímu vlastníkovi nemovitosti. Což by byl váš případ. Pokud jde ale o dodávky českému podnikateli, který nebude vlastníkem budovy (což jste vy) pak se tato subdodávka nepovažuje za plnění podle § 10/1, ale za službu podle § 9/1, tedy místem plnění je tuzemsko a odvádí se DPH v tuzemsku. Tak snad jste to pochopila, asi to píšu kapku zmateně :-).

    • 15. 9. 2008 19:47

      Martina (neregistrovaný) 88.101.224.---

      Re: s nebo bez DPH?
      Myslím, že pochopila. Také jsem si mezitím doplńovala vzdělání, takže jsem udělala tyto závěry:
      1. fakturu na Slovensko (náš odběratel je dodavatelem vlastníkovi nemovitosti v Bratislavě, to už si DPH vyřeší v rámci státu) jsem vystavila s DPH 0% a uvedením na faktuře, že: místo UZP je Bratislava a odkazem na § 10, odst. 1 ZDPH a dále, že dle stejného zákona (bo náš odběratel je plátcem DPH v SR a my tam provozovnu nemáme), je povinen přiznat a zaplatit DPH z této zakázky na Slovensku.
      2. objednávky našim subdodavatelům (a jejich faktury) budou klasicky s DPH 19%.
      3. Poté, co se v daň. přiznání DPH uplatní odečet DPH na vstupu od subdodavatelů, již si píši do diáře návštěvu z berňáku:-D

      Děkuji Vám za trpělivé odpovědi, ještě deset let a budu dobrý "podnikatel" začátečník.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).