Hlavní navigace

Mateřská - mám v tom zmatek

• (neregistrovaný) 213.94.171.---

16. 9. 2008 0:44

Mám mladou OSVČ, která by ráda otěhotněla a chce znát své možnosti, tak jsem vše vyhledala. Bohužel si neplatí nemocenské, takže by rovnou dostala rodičovský příspěvek. Ale myslím si, že tím, že ještě těhotná není, tak má šanci dostat i PPM, když si hned začne platit to nemocenské, jakou ale dostane PPM, když si bude platit nenižší nemocenské 238 Kč? Když ale čtu podmínky pro získání PPM, tak v tom trochu plavu, nejdříve je tam uvedeno, že musí získat alespoň 270 dnů nemocenského pojištění během dvou let před porodem(což je společné pro zaměstnankyně i OSVČ) a pouze pro OSVČ je, že musí získat alespoň 180 dnů účastni na nemocenském pojištění osob samostatně výdělečně činných v období jednoho roku před porodem? Tak jsem z toho trochu zmatená, ale i přesto myslím, že pokud by si teď to nemocenské začala platit a otěhotněla během měsíce, tak ty podmínky vlastně obě splní nebo ne?
    Děkuji

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 16. 9. 2008 10:28

ija (neregistrovaný) 83.240.30.---

Re: Mateřská - mám v tom zmatek
      Je to tak, ale pokud by chtěla platit minimální nemocenské, tak se jí to stejně nevyplatí. Kamarádka si to před časem počítala a vyšlo jí líp ty peníze spořit bokem než je dávat OSSZ :-)
      Výši mateřské v závislosti na tom, kolik platí, řekne na požádání OSSZ, alespoň ta naše v Brně je celkem sdílná. Zdá se mi to vždycky jednodušší než si to počítat sama :-)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).