Hlavní navigace

PPM, DPP, Prohlášení popl., slevy manžel

• (neregistrovaný) 81.92.152.---

16. 9. 2008 10:25

Dobrý den, moc prosím o radu a kontrolu.

1. 10. 08 nastoupím na MD. Chci od ledna 2009 dál při PPM pracovat na DPP. Bude to na jiné pozici ve stejné firmě. 150 hodin do roka skutečně nepřekročím, výdělek cca 3000,- měsíčně.

Jde mi o Prohlášení poplatníka daně a slevy na mě a starší dítě. Teď mám prohlášení podepsané na rok 2008, mám slevu na dítě 890,- a na sebe 2070,- Kč.

1) Lze podepsání prohlášení při nástupu na MD v tomto roce "přerušit"? Zda ano, v jaké kolonce toho papíru? A převést slevu na dítě za měsíce 10. - 12. na manžela? Předpokládám, že ano, když nebudu mít slevu z čeho uplatnit.

2) Mohu podepsat prohlášení poplatníka na rok 2009 z té DPP? Slevu uplatním jen na sebe, abych neodváděla z těch 3000,- Kč daň. Může si, ale potom manžel, uplatnit za mě úlevu na dani od 2009 = 16560,- Kč?
    Ročně bych tak měla z DPP 36000,- Kč. S tím se do 38040,- Kč vejdu. Ale nevím, zda se do toho počítá i mateřská po dobu těch 28 týdnů? Rodičovský příspěvek už snad ne.
    Nebo bych prohlášení neměla nepodepisovat, aby si manžel (OSVČ) mohl slevu za mě uplatnit?
    Či ho snad podepsat až od května, tedy po výběru řádné dovolené, při nástupu na RD.
    Snad je to trochu srozumitelné.
    Děkuji předem za odpovědi. Jana

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 16. 9. 2008 10:54

Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

Re: PPM, DPP, Prohlášení popl., slevy ma
      ad2) Ano, Vy normáně můžete mít podepsané prohlášení. Ale to se nepodepisuje u DPP nebo u pracovního poměru, ale u zaměstnavatele. Takže když budete mít příjem z DPP a u téhož zaměstnavatele dostanete třeba nějaký doplatek mzdy nebo budete čerpat dovolenou po mateřské, bude Vám všechno zdaněné dohromady a z celku bude bude vypočítána daň a z ní pak uplatněna sleva na poplatníka. Podepsané či nepodepsané prohlášení vůbec neovlivní to, zda si manžel bude moci na Vás uplatnit slevu. Zjištuje se celkový hrubý příjem manželky za celý rok a do toho se počítají nemocenské dávky, mateřské dávky, hrubá mzda, hrubá odměna z dohody atd. Rodičovský příspěvek se nezapočítává.

• 16. 9. 2008 11:24

Jana (neregistrovaný) 81.92.152.---

ad1) Proč zrušovat podpis prohlášení. Pokud zvýhodnění na manžela, stačí do prohlášení zapsat změnu (kolonka na 2. straně -změny) - ukončení zvýhodnění na dítě. Potvrzení dát manželovi.

>ad2) Ano, Vy normálně můžete mít podepsané prohlášení. Ale to se nepodepisuje u DPP nebo u pracovního poměru, ale u zaměstnavatele. Takže když budete mít příjem z DPP a u téhož zaměstnavatele dostanete třeba nějaký doplatek mzdy nebo budete čerpat dovolenou po mateřské, bude Vám všechno zdaněné dohromady a z celku bude budevypočítána daň a z ní pak uplatněna sleva na poplatníka. Podepsané či nepodepsané prohlášení vůbec neovlivní to, zda si manžel bude moci na Vás uplatnit slevu. Zjištuje se celkový hrubý příjem manželky za celý rok a do toho se počítají nemocenské dávky, mateřské dávky, hrubá mzda, hrubá odměna z dohody atd. Rodičovský příspěvek se nezapočítává.

Moc děkuji za vyčerpávající odpověď. Jen se ujistím, zda jsem to pochopila dobře. Nemáme účtárnu, jsem jediný zaměstnanec firmy, proto nemám s MD zkušenost, jdu na ní já sama.

Tudíž vyplním v Prohlášení změnu a manželovi, ten je OSVČ, dám potvrzení, že od 1. 10. 08 nepobírám slevu na starší dítě. On si dítě uplatní v Přiznání daně FO od října do prosince 2008 na sebe.

Příští rok budu v naší firmě pracovat na DPP. Z HPP mi půjde mateřská. Znovu tedy podepíšu Prohlášení poplatníka na rok 2009 a uplatním na sebe slevu na dani. Z té odměny z 3000,- z dohody mi tak vyjde i stejná částka k výplatě?
      Při vyúčtování daně za rok 2009 potom sečtu daň z řádné dovolené (budu mít nárok na 20 dní) z HPP a přičtu daň před slevou, kterou bych zaplatila z DPP? Z těch 3000,- Kč je to 450,-Kč měsíčně?
      Rozumím tomu dobře?
      Ještě jednou děkuji a omlouvám se za hloupé otázky, ještě jsem se s tímto případem nesetkala a nechci mít problém.

• 16. 9. 2008 12:13

Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

S tím potvrzením manželovi je to tak, jak píšete, jen pozor na formulaci - ne že neuplatňujete slevu, ale neuplatňujete daňové zvýhodnění na dítě.
      U svého zaměstnavatele podepíšete prohlášení na r. 2009, pokud budete mít v měsíci jen tu DOPP 3000 Kč, pak z ní bude zálohová daň 450 Kč a po uplatnění slevy na poplatníka 0. Takže 3000 hrubého = 3000 čistého. Po skončení mateřské (ještě před nástupem na rodičovskou dovolenou) můžete vybrat řádnou dovolenou (zbytek za rok 2008 plus dovolenou za r. 2009, podle toho, do kdy budete mít mateřskou) a zaplatíte ji. Když v tom měsíci budete mít zaplacenou čerpanou dovolenou plus tu DOPP, musíte to zdanit dohromady a z vypočtené daně uplatnit slevu na poplatníka. Pokud Vám poté vyjde daň nulová, tak není třeba dělat zúčtování, nebylo by co vracet. Pokud Vám nějaká daň vyjde, pak při zúčtování sečtete všechny hrubé mzdy (za dovolenou i ty dohody), základ daně zdaníte 15% a uplatníte celoroční slevu na poplatníka. Porovnáte s daní, odvedenou během roku a přeplatek si vrátíte (a FÚ požádáte, aby tuto částku vrátil firmě). Nebo místo toho všeho rovnou podáte přiznání.
      Daňovým základem bude ta náhrada mzdy za dovolenou povýšená o odvody zaměstnavatele plus součet těch dohod (nepovýšený, protože z DOPP se pojištění neodvádí).
      Jistě si uděláte zúčtování i za rok 2008 - v něm dítě uplatníte jen za 9 měsíců.

• 16. 9. 2008 12:23

Jana (neregistrovaný) 81.92.152.---

S tím potvrzením manželovi je to tak, jak píšete, jen
      >pozor na formulaci - ne že neuplatňujete slevu, ale
      >neuplatňujete daňové zvýhodnění na dítě.
      >U svého zaměstnavatele podepíšete prohlášení na r.
      >2009, pokud budete mít v měsíci jen tu DOPP 3000 Kč, pak
      >z ní bude zálohová daň 450 Kč a po uplatnění slevy na
      >poplatníka 0. Takže 3000 hrubého = 3000 čistého. Po
      >skončení mateřské (ještě před nástupem na rodičovskou
      >dovolenou) můžete vybrat řádnou dovolenou (zbytek za rok
      >2008 plus dovolenou za r. 2009, podle toho, do kdy
      >budete mít mateřskou) a zaplatíte ji. Když v tom měsíci
      >budete mít zaplacenou čerpanou dovolenou plus tu DOPP,
      >musíte to zdanit dohromady a z vypočtené daně uplatnit
      >slevu na poplatníka. Pokud Vám poté vyjde daň nulová,
      >tak není třeba dělat zúčtování, nebylo by co vracet.
      >Pokud Vám nějaká daň vyjde, pak při zúčtování sečtete
      >všechny hrubé mzdy (za dovolenou i ty dohody), základ
      >daně zdaníte 15% a uplatníte celoroční slevu na
      >poplatníka. Porovnáte s daní, odvedenou během roku a
      >přeplatek si vrátíte (a FÚ požádáte, aby tuto částku vrátil
      >firmě). Nebo místo toho všeho rovnou podáte přiznání.
      >Daňovým základem bude ta náhrada mzdy za dovolenou
      >povýšená o odvody zaměstnavatele plus součet těch dohod
      >(nepovýšený, protože z DOPP se pojištění neodvádí).
      >Jistě si uděláte zúčtování i za rok 2008 - v něm dítě
      >uplatníte jen za 9 měsíců.

Ještě jednou moc děkuji za ochotu a vyčerpávající odpovědi, velmi jste mi pomohla.
      Díky Jana

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).