Hlavní navigace

Výpověď z pracovního poměru - spěchá

  • (neregistrovaný) 217.112.165.---

    16. 9. 2008 11:18

    Prosím, pokud mi můžete poradit a můžete mi odpověď na následující dotaz:
    Ukončili jsme s pracovníkem pracovní poměr výpovědí §52 písm.b) s dvouměsíční výpovědní dobou a tříměsíčním odstupným. Pracovní poměr by měl skončit 31.října 2008. Dnes přišel pracovník, že si našel novu práci a chce ukončit PP ke dni 20.9.2009.
    Máme zájem pracovníkovi vyjít vstříc s tím, že bychom ukončili pracovní poměr dohodou k 20.9.2008 s tříměsíčním odstupným. Ale teď nevím, jak mám postupovat,jeslti můžu výpověď jen tak zrušit, nebo musím písemně odstoupit od výpovědi, jak se to dělá? Prosím poraďte, děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 16. 9. 2008 11:59

      Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

      Re: Výpověď z pracovního poměru - spěchá
      Napsala bych to takto: společnost xy a zaměstnanec xy se dohodli na ukončení prac. poměru dnem 20.9., který bude je posledním dnem zaměstnání. Důvod - přemístění zaměstnavatele. Tímto pozbývá platnosti výpověď daná dne..... z téhož důvodu zaměstnanci. Datum, podpisy obou stran.
      Mimochodem, dohodla bych se na ukončení dnem 21.9. (pokud nemá jít již o víkendu po jiné práce), protože pokud by měl mezi oběma zaměstnáními třeba jen den přetržku, nenáležela by mu dvanáctina dovolené za září.

    • 16. 9. 2008 12:32

      VH (neregistrovaný) 88.101.60.---

      Re: Výpověď z pracovního poměru - spěchá
      Odvolání výpovědi a souhlas s jejím odvoláním jsou dva jednostranné úkony, navíc tento postup není nutný, nemá-li pracovní poměr pokračovat.
      Ukončení pracovního poměru dnem 20.9. (sobota) je možné, pokud další prac. poměr bude navázán v pondělí 22.9. Aby se jednalo o bezprostřední návaznost prac. poměrů, nemůže být mezi nimi přerušení, které připadá na pracovní den (dny) - sobota, neděle nebo svátek nevadí. Bude-li další prac. poměr takto navázán, k tomu, aby nový zaměstnavatel přiznal právo na dovolenou za září, musí být splněna podmínka odpracování alespoň 60 prac. směn v tomto novém prac. poměru do konce roku 2008.

    • 16. 9. 2008 12:54

      Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

      Re: Výpověď z pracovního poměru - spěchá
      Z hlediska přiznání dovolené vadí jakákoli přetržka, i jeden den o víkendu (nevadilo to dle starého zákoníku).

    • 16. 9. 2008 13:03

      VH (neregistrovaný) 88.101.60.---

      Re: Výpověď z pracovního poměru - spěchá
      >>>>na
      >>>>následující dotaz:
      >>>>Ukončili jsme s pracovníkem pracovní poměr výpovědí
      >>>>§52 písm.b) s dvouměsíční výpovědní dobou a
      >>>>tříměsíčním
      >>>>odstupným. Pracovní poměr by měl skončit 31.října
      >>>>2008. Dnes přišel pracovník, že si našel novu práci a
      >>>>chce
      >>>>ukončit PP ke dni 20.9.2009.
      >>>>Máme zájem pracovníkovi vyjít vstříc s tím, že bychom
      >>>>ukončili pracovní poměr dohodou k 20.9.2008 s
      >>>>tříměsíčním odstupným. Ale teď nevím, jak mám
      >>>>postupovat,jeslti můžu výpověď jen tak zrušit, nebo
      >>>>musím písemně
      >>>>odstoupit od výpovědi, jak se to dělá? Prosím
      >>>>poraďte,
      >>>>děkuji
      >>>
      >>>Napsala bych to takto: společnost xy a zaměstnanec xy
      >>>se dohodli na ukončení prac. poměru dnem 20.9., který
      >>>bude je posledním dnem zaměstnání. Důvod - přemístění
      >>>zaměstnavatele. Tímto pozbývá platnosti výpověď daná
      >>>dne..... z téhož důvodu zaměstnanci. Datum, podpisy
      >>>obou stran.
      >>>Mimochodem, dohodla bych se na ukončení dnem 21.9.
      >>>(pokud nemá jít již o víkendu po jiné práce), protože
      >>>pokud by měl mezi oběma zaměstnáními třeba jen den
      >>>přetržku, nenáležela by mu dvanáctina dovolené za
      >>>září.
      >>


      >
      >Z hlediska přiznání dovolené vadí jakákoli přetržka, i
      >jeden den o víkendu (nevadilo to dle starého
      >zákoníku).

      Při změně zaměstnání v průběhu kal. měsíce se změnilo pouze to, který ze zaměstnavatelů právo na dovolenou za tento měsíc přizná.

    • 16. 9. 2008 13:27

      Dana (neregistrovaný) 217.112.165.---

      Re: Výpověď z pracovního poměru - spěchá
      děkuji vám všem za odpověď. Uvedomila jsem si, že datum, ke kterému chce ukončit není sobota, ale 21.9. tam je mi to jasné s dovolenou, ale chtěla jsem vědět, jak to nařešit s tou výpovědí. Takže jsem z toho pochopila, že mohu uzavřít dohodu o ukončení pracovního poměru s tříměsíčním odstupným a tím vlastně výpověď zanikne, je to tak? Děkuji za potvrzení Dana

    • 16. 9. 2008 13:29

      VH (neregistrovaný) 88.101.60.---

      Re: Výpověď z pracovního poměru - spěchá
      >>>>>>na
      >>>>>>následující dotaz:
      >>>>>>Ukončili jsme s pracovníkem pracovní poměr výpovědí
      >>>>>>§52 písm.b) s dvouměsíční výpovědní dobou a
      >>>>>>tříměsíčním
      >>>>>>odstupným. Pracovní poměr by měl skončit 31.října
      >>>>>>2008. Dnes přišel pracovník, že si našel novu práci a
      >>>>>>chce
      >>>>>>ukončit PP ke dni 20.9.2009.
      >>>>>>Máme zájem pracovníkovi vyjít vstříc s tím, že bychom
      >>>>>>ukončili pracovní poměr dohodou k 20.9.2008 s
      >>>>>>tříměsíčním odstupným. Ale teď nevím, jak mám
      >>>>>>postupovat,jeslti můžu výpověď jen tak zrušit, nebo
      >>>>>>musím písemně
      >>>>>>odstoupit od výpovědi, jak se to dělá? Prosím
      >>>>>>poraďte,
      >>>>>>děkuji
      >>>>>
      >>>>>Napsala bych to takto: společnost xy a zaměstnanec xy
      >>>>>se dohodli na ukončení prac. poměru dnem 20.9., který
      >>>>>bude je posledním dnem zaměstnání. Důvod - přemístění
      >>>>>zaměstnavatele. Tímto pozbývá platnosti výpověď daná
      >>>>>dne..... z téhož důvodu zaměstnanci. Datum, podpisy
      >>>>>obou stran.
      >>>>>Mimochodem, dohodla bych se na ukončení dnem 21.9.
      >>>>>(pokud nemá jít již o víkendu po jiné neděle, práce),
      >>>>>protože
      >>>>>pokud by měl mezi oběma zaměstnáními třeba jen den
      >>>>>přetržku, nenáležela by mu dvanáctina dovolené za
      >>>>>září.
      >>>>
      >>
      >>
      >>>
      >>>Z hlediska přiznání dovolené vadí jakákoli přetržka,
      >>>i
      >>>jeden den o víkendu (nevadilo to dle starého
      >>>zákoníku).
      >>

      >
      >děkuji vám všem za odpověď. Uvedomila jsem si, že
      >datum, ke kterému chce ukončit není sobota, ale 21.9. tam
      >je mi to jasné s dovolenou, ale chtěla jsem vědět, jak
      >to nařešit s tou výpovědí. Takže jsem z toho
      >pochopila, že mohu uzavřít dohodu o ukončení pracovního poměru
      >s tříměsíčním odstupným a tím vlastně výpověď zanikne,
      >je to tak? Děkuji za potvrzení Dana

      Ano, je to tak, protože účinky dohody nastanou dříve, než by nastaly účinky výpovědi.
      Zdravím.

    • 16. 9. 2008 13:32

      xy5 (neregistrovaný) 195.47.3.---

      Re: Výpověď z pracovního poměru - spěchá
      § 212 odst. 3 ZP:
      ......a vznik prac. poměru u nového zam-tele na sebebezprostředně navazují, zam-ci přísluší v takovém případě poměrná část dovolené od nového zam-tele.
      Takže, pokud má nárok, tak přiznává vžzdy nový zam-tel (alespoň tak já to chápu a mám to i v komentáři k tomuto §)
      V loňském roce po zavedení nového ZP zde byla dosti velká debata na téma přetržka mezi zaměstnáními a bylo zde citováno z komentářů některých ZP. V některých komentářích bylo napsáno, že sobota + neděle nelze počítat. Já mám např. ZP (komentář JUDr. Jouza), kde je psáno: Mezi těmito zaměstnáními nesmí být ani jeden den přestávka. Výjimka je pro skonč. zaměstnání v pátek a nástup k jinému zam-teli v pondělí.
      Nevidím ale důvod, proč zam-telé končí PP pátkem, přece není problém ukončit PP v neděli, pokud se dohodnou (aby pak dotyčný neměl v novém zaměstnání s přiznáním dovolené problémy).

    • 16. 9. 2008 13:35

      VH (neregistrovaný) 88.101.60.---

      Re: Výpověď z pracovního poměru - spěchá
      Třeba je to z důvodu počtu zaměstnanců v evidenčním stavu, aby byl o ty dva dny nižší...

    • 16. 9. 2008 15:17

      Dana (neregistrovaný) 217.112.165.---

      Re: Výpověď z pracovního poměru - spěchá
      Děkuji vám všem, ted už je mi to jasné, Dana

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).