Hlavní navigace

Návštěva u lékaře - hodinová mzda

 • (neregistrovaný) 213.226.226.---

  16. 9. 2008 12:17

  Dobrý den,
  prosím o radu. Pokud zaměstnanec s hodinovou mzdou stráví u lékaře v jiném městě celkem 8 hodin, započítává se mu to do mzdy? Vůbec nevím jak to je.

  Děkuji moc za radu.
  M.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 16. 9. 2008 12:29

   Lu. (neregistrovaný) 88.103.118.---

   Re: Návštěva u lékaře - hodinová mzda
   Zaplatíte mu za ten den náhradu mzdy, tj. průměr na dovolenou.Je to překážka na straně zamě-nce.

  • 16. 9. 2008 12:31

   Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

   Re: Návštěva u lékaře - hodinová mzda
   Je nepodstatné, zda je odměňován hodinovkou nebo má měsíční mzdu. Náhrada se platí hodinovým průměrem, stejně jako např. dovolená. Musíte vyhodnotit, zda k lékaři mohl jít mimo svoji prac. dobu. Pokud mohl, bude mít tyto zameškané hodiny omluvené, ale bez náhrady mzdy. Pokud nemohl, pak ještě vyhodnotíte, zda blíže pracovišti nebo jeho bydlišti není nějaký bližší podobný lékař. Pokud je, pak mu nahradíte jen dobu, která by byla nezbytně nutná k návštěvě toho bližšího lékaře. Pokud není, zaplatíte nezbytně nutnou dobu k tomu vzdálenějšímu.

  • 16. 9. 2008 15:55

   J (neregistrovaný) 213.192.2.---

   Re: Návštěva u lékaře - hodinová mzda
   Paní Jiřko, mohla by jste mi prosím vás poradit, jak postupovat při takovémto vyhodnocování?Abych mohla vyhodnotit , zda k lékaři mohl jít mimo svoji pracovní dobu, musím vědět s čím a proč šel právě tehdy a právě k tomuto lékaři. Tak že zjistím co mu bylo a zavolám tomu lékaři a zeptám se ho zda nemohl dotyčného ošetřit v mimopracovní době.I kdybych zjistila, že tento lékař ordinuje např. v mimopracovní době, jak mohu posoudit, jestli potíže nebyly tak velké, že ošetření nebo vyšetření nesneslo odkladu? A zjišťovat
   zda jiný lékař blíže pracovišti by ho ošetřil nebo vyšetřil znamená tam zavolat a ptát se na totéž, zda by byl lékař ochoten vzít tohototo pacienta a kdy nejdříve atd.Po zjištění všech těchto skutečností bych mohla teprve objektivně vyhodnotit správnost proplacení a nebo neproplacení.To je přece blbost.Nelíbí se mi chození v pracovní době tak jako vám,tedy hlavně to zneužívání.
   Ale než případ od případu posuzovat, proplácíme lékaře, ale máme takové mechanizmy v odměňování, které dost zaměstnance od těchto praktik odrazují.Zatím to funguje.

  • 16. 9. 2008 18:57

   Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

   Re: Návštěva u lékaře - hodinová mzda
   Vidím to jako Vy, ale M. ve svém dotazu psala, že vůbec neví, jak to je. Tak jsem jí to napsala (tak se to praví v příloze k nařízení vlády 590/2006). Jak si s tím zaměstnavatel poradí a jaké opatření zvolí, aby toho zaměstnanci nezneužívali už je na něm.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).