Hlavní navigace

Prosím pomoc!ROZDÍL MEZI PS A DPČ

  • (neregistrovaný) 85.71.164.---

    17. 9. 2008 8:14

    Prosím vysvětlí mi někdo rozdíl mezi pracovní smlouvou a dohodou o pracovní činnosti? v čem je tato dohoda výhodnější ? děkkuju

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 17. 9. 2008 8:27

      xy5 (neregistrovaný) 195.47.3.---

      Re: Prosím pomoc!ROZDÍL MEZI PS A DPČ
      DoPČ - § 76
      v průměru do poloviny stanovené týdenní pracovní doby
      můžete také sjednat PP na zkrácený úvazek
      rozdíly: na DoPČ ze zákona nenáleží dovolená, příplatky - ale pokud dohodnete, můžete platit, nenáleží odstupné , výp. doba je 15 denní, je tam omezení ve vyplácení ND (od příštího roku bude ještě zpřísnění ve vyplácení těchto dávek - 400Kč se zvýší na 2000Kč)
      ELDP - 03+ na rozdíl u PP 0++
      pokud se nejedná o zam-ce, který je vedený v kateg., za kterou je plátcem ZP i stát, potom musíte srazit ZP z MVZ, příp. se ho musíte zeptat, zda má ještě jiné aktivity, ze kterých by ZP bylo sráženo (musí si určit "hlavního" zam-tele, který to bude sledovat a příp. dosráží)
      daň.prohl. může mít podepsané jen u jednoho zam-tele, pokud jich má více současně
      pokud nepodepíše daň.prohl., daní se dle HM/měs. - do 5000Kč je srážková daň 15% = konečná, nad 5000Kč = zálohová 15%, musí podat daň.př. na FÚ

    • 17. 9. 2008 8:30

      Dáša (neregistrovaný) 90.177.176.---

      Re: Prosím pomoc!ROZDÍL MEZI PS A DPČ
      Musí podat daň.přiznání nebo může provést vyúčtování některý ze zaměstnavatelů?

    • 17. 9. 2008 8:42

      xy5 (neregistrovaný) 195.47.3.---

      Re: Prosím pomoc!ROZDÍL MEZI PS A DPČ
      pokud nemá podepsané daň.prohl. a má souběh zaměstnání, tak musí podat daň.přiznání - žádný ze zam-telů nesmí RZD provést.
      pokud by neměla podepsané daň.prohl., ale do 15.2. by zpětně dopodepsala daň.prohl. (neměla by souběh jiného zam-tele), potom by tento zam-tel (poslední v kal. roce) mohl provést RZ, pokud by z jiného důvodu neměl dotyčný zam-ec povinnost podat daň.př. na FÚ.
      Já osobně nejsem zastáncem dopodepisování daň.prohlášení zpětně, protože jsem toho názoru, že každý má právo podepsat daň.prohl. ihned při nástupu (pokud to je dle zákona) a proč by měla být MÚ trestána za to, že si to pak zam-ec rozmyslí po roce a zpětně daň.prohl. podepíše (ono pak přepočítávat daně a navíc ještě je třeba někdy přehazovat ze srážkové do zálohové - to není nic záviděníhodného. Nyní je alespoň jednotná daň, ale když se danilo podle tabulek, tak to muselo být hrozné.)

    • 17. 9. 2008 8:27

      Dáša (neregistrovaný) 90.177.176.---

      Re: Prosím pomoc!ROZDÍL MEZI PS A DPČ
      Pracovní smlouva se uzavírá na hlavní pracovní poměr, DPČ zpravidla na vedlejší. Jinak je vše stejné co se týče odvodů.U DPČ rozsah pracovní doby nesmí překročit v průměru polovinu stanovené týdenní pracovní doby. Dodržování rozsahu pracovní doby se posuzuje nedéle za 52 týdnů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).