Hlavní navigace

Smlouva o reklamě x DPH

  • (neregistrovaný) 82.113.51.---

    17. 9. 2008 9:31

    Dobrý den,

    hasičům jsme darovali plakáty, letáky (které jsme nakoupili od tiskárny,tudíž máme fakturu...) Částku jsem dala do daňových nákladů a uplatnila DPH. Hasiči nám za to umístili při jejich akci banner naší firmy. Máme mezi sebou smlouvu o reklamě. Já se chci jen zeptat, zda jsem směla DPH uplatnit a celou částku dát do nákladů nebo nikoli?

    Předem děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 17. 9. 2008 11:19

      Jaromír (neregistrovaný) 77.104.253.---

      Re: Smlouva o reklamě x DPH
      Akorát že vy jste hasičům ty letáky nedarovali. Podstatou daru totiž je, že za něj nedostanete žádné protiplnění. Vy jste hasičům ty letáky prodali a oni vám za to poskytli službu, reklamní, tedy oni vám jakoby fakturovali za pronájem reklamní plochy a vy jim jste fakturovali za ty letáky a vzájemně jste si to započetli. Teď je potřeba si to ještě administrativně nějak ošetřit, nejlépe asi vystavit fakturu na prodej letáků a obdržet fakturu na pronájem plochy. Pak bude samozřejmě nákup letáků daňově uznaný včetně možnosti uplatnit si odpočet DPH.

    • 17. 9. 2008 11:23

      anonym (neregistrovaný) 85.132.220.---

      Re: Smlouva o reklamě x DPH
      Pokud byly zmíněné plakáty použity při poskytování reklamy vaší firmy (obsahem plakátu byla propagace vaší firmy), pak jste si DPH mohli uplatnit. Nejednalo by se tedy o poskytnutí daru hasičům, ale o poskytnutí reklamních plakátů (jednalo by o spotřební materiál), které měli hasiči na základě smlouvy o reklamě použít při jimi pořádané akci.
      Pokud by tomu tak nebylo a obsah plakátů by nebyl použit při reklamní akci a jednalo by se skutečné o dar hasičům, pak, pokud je splněna podmínka "reklamního předmětu", lze rovněž uplatnit nárok na odpočet DPH. Připomínám pouze povinnost vést evidenci poskytnutí takového reklamního předmětu dle § 100 odst. 2 ZDPH.
      Pokud by u darovaného předmětu (plakátu) nebyly splněny podmínky reklamního předmětu, pak nelze uplatnit DPH na vstupu.
      Pokud se tak již stalo, pak při poskytnutí daru je nutno na základě dokladu o použití odvést DPH na výstupu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).