Hlavní navigace

Koupě družstevního bytu

 • (neregistrovaný) 195.113.70.---

  17. 9. 2008 11:28

  Chceme s manželem koupit družstevní byt, jak máme postupovat, aby vše dopadlo dobře a něco jsme neopomenuli? Předem děkuji a přeji hezký den

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 9. 2008 12:47

   Jaromír (neregistrovaný) 77.104.253.---

   Re: Koupě družstevního bytu
   Zajdete si na družstvo, na schůzi představenstva (asi nejlépe s prodávajícím, jinak by vám to asi neřekli) a tam se poptáte, jestli na tom bytě nevisí nějaké závazky vůči družstvu. Zjistíte si tam rovnou i výši nájmu (fondu oprav a dalších plateb za služby). Pokud se pak s prodávajícím dohodnete, podle formulářů (které by vám měli na tom představenstvu poskytnout) sepíšete dohodu o postoupení členských práv a povinností a tak se stanete místo prodávajícího členem družstva s příslušným členským podílem. S družstvem sepíšete nájemní smlouvu a je to. Jako manželé budete mít tzv. společné členství.

  • 18. 9. 2008 10:15

   právník (neregistrovaný) 193.179.187.---

   Re: Koupě družstevního bytu
   Navíc se ještě zeptáte zda "prodávající" je členem družstva sám, nebo s manželkou (společné členství => převod členských práv a povinností musí podepsat oba manželé) a zda nebyl/i z družstva vyloučen/i nebo zda proces jeho/jejich vyloučení nehrozí, nezačal či neběží. Chcete-li úplatu za převod hradit z úvěru, bude banka chtít (do roka) zástavní právo k tomu bytu - v tom případě byste se měl zajímat zda vůbec, kdy a za jakých podmínek Vám družstvo převede byt do vlastnictví (abyste ho mohl dát bance do zástavy).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).