Hlavní navigace

Prosím o radu daňaře

• (neregistrovaný) 90.183.64.---

17. 9. 2008 11:39

Jsme firma, která postavila budovu na pozemku, který vlastní jeden ze spolkečníků (majitelů) a potřebovala bych poradit jak sepsat nájemní smlouvu. V nynější době jelikož splácíme úvěr nemohu vyplácet sazbu, která je daná pro nájem za pozemek a tak jsem si řekla, že sepíši smlouvu za 1,-, ale bylo mi řečeno, že kdyby se smlouva za 5 let upravila a už se požadovalo např. 10000,- FÚ by to mohl napadnout jako obohacování. Jak z toho ven?

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 17. 9. 2008 12:12

Jaromír (neregistrovaný) 77.104.253.---

Re: Prosím o radu daňaře
      A proč byste to vyplácela ? Prostě sepíšete nájemní smlouvu na cenu obvyklou (podle § 23/7 ZDP) a budete jen evidovat závazek vůči společníkovi a jednou, až bude firma při penězích, mu to začnete vyplácet.

• 17. 9. 2008 13:12

Jarka (neregistrovaný) 90.183.64.---

Jenže nám porostou závazky a protože přdkládáme bance čtvrtletní výkazy nebude to tam vypadat zrovna dobře. Tohle co jsem psala se totiž stalo již jednou, když bývalý společník měl velké oči a teď sebou vlečeme velký závazek a zatím ho nemůžeme vyplatit. Proto jsem chtěla něco co by nezatížilo firmu teď, ale v budoucnu se s rtím dalo manipulovat.

• 17. 9. 2008 13:19

Jaromír (neregistrovaný) 77.104.253.---

Tak samozřejmě vám nechci radit nic ve smyslu že byste to společníkovi jako vyplatili (z pokladny) a ve skutečnosti jste žádné peníze nevydali, takové rady jsou pro kočku. Občas se dělá to, že když má firma větší závazky ke společníkovi, že se tyto pohledávky společníka za firmou kapitalizují, ať už do ZJ nebo do kapitálových fondů. To by vám pomohlo možná i v bance, banky milují, když společníci navyšují ZJ nebo kapitalizují své pohledávky vůči firmě :-).

Jinak si v podstatě můžete vybrat ze dvou zel to menší. Buď budete mít problémy se zadlužeností v očích banky, nebo s FÚ kvůli ceně obvyklé.

• 17. 9. 2008 14:59

Jarka (neregistrovaný) 90.183.64.---

Dík za radu, mám o čem přemýšlet.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).