Hlavní navigace

Z FO na PO-ještě jednou

 • (neregistrovaný) 213.195.202.---

  17. 9. 2008 11:50

  Dobrý den, ještě jednou prosím o radu:

  podnikatel-fyzická osoba přechází na s.r.o., činnost bude provozovat stejnou. Fyzická osoba bude fungovat ještě do konce roku, ale pouze z důvodu úhrad pohledávek a závazků. FO má určité zásoby a hmotný majetek.

  A ptám se:
  jakým způsobem převedeme zásoby a hmotný majetek na právnickou osobu? Já si myslím, že na základě inventurizace zásob se vystaví faktura (připočítá DPH - to se odvede) a FO bude fakturovat PO. To stejné se udělá s hmotným majetkem - vezme se zůstatková cena, připočítá DPH (odvede se) a FO ho prodá na základě faktury PO. Není problém v tom, že x let nebyly provedeny odpisy, protože FO byla stále ve ztrátě?


  Děkuji za odpovědi.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 9. 2008 12:26

   i (neregistrovaný) 213.211.56.---

   Re: Z FO na PO-ještě jednou
   Já bych měla u hmotného majetku strach z "ceny obvyklé". Jestli nebude lepší nechat si ocenit hmotný majetek znalcem. S oceněním budete mít problém i u drobného hmotného majetku - účetní hodnota o.

  • 17. 9. 2008 12:29

   Justina (neregistrovaný) 212.71.139.---

   Re: Z FO na PO-ještě jednou
   Pokud nechce FO zásoby a majetek do PO vkládat, samozřejmě je múže prodat. protože jsou to osoby blízké (FO = společník), měli by se asi držet cen obvyklých, u zboží nevidím problém prodat v nákupních cenách + DPH, u prodeje majetku bych si spíše nechala znalcem udělat odhady a prodala cca za tyto ceny + DPH, zvláště u neodpisovaného majetku u FO asi cena současná reálná bude nižší než původní cena pořizovací (díky opotřebení a pod.)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).