Hlavní navigace

Výpočet mateřské - z čeho?

• (neregistrovaný) 194.212.94.---

18. 9. 2008 12:16

Dobrý den,
    prosím o radu ohledně výpočtu mateřské v prvních 28 týdnů věku dítěte. 2,5 roku jsem pracovala v ČR jako zaměstnankyně, poté jsem byla 2 roky v Holandsku. Momentálně pracuji 2 měsíce zpět v ČR, jsem ve zkušební době - u zaměstnavatele budu ale opět končit kvůli další zahraniční cestě, kde budu následující min. 4 měsíce. Protože ale do blízké budoucnosti plánujeme rodinu, zajímalo by mě, z čeho se mi bude vypočítávat "výplata" v prvních 28 týdnech věku dítěte než přejdu na PPM. Půjde sociálka tolik dopředu aby zjistila můj průměrný roční výdělek od všech zaměstnavatelů v ČR? Tzn. započte tyto dva měsíce u nynějšího zaměstnavatele a pak půjde zpětně před ty dva roky před Holandskem, co jsem byla zaměstnankyně v ČR?
    Děkuji všem za odpovědi.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 18. 9. 2008 13:41

Líba (neregistrovaný) 85.70.202.---

Re: výpočet mateřské - z čeho?
      Rozhodným obdobím pro výpočet je 12 měsíců před nástupem na mateřskou, ale pokud vaše poslední zaměstnání, z kterého budete odcházet na MD bude kratší, bude rozhodným obdobím doba od nástupu do počátku pobírání PPM. K minulým výdělkům se nepřihlíží. Předešlá zaměstnání jsou důležitá v tom smyslu, že je potřeba nasčítat ve 2 letech před porodem 270 pojištěných dnů, aby vám na PPM vůbec vznikl nárok. Pokud tomu tak nebude, požádáte o rodičovský příspěvek od narození dítěte.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).