Hlavní navigace

cestovní náhrady - jednatel s.r.o.

  • (neregistrovaný) 80.188.113.---

    18. 9. 2008 13:34

    Dobrý den,
    po pročtení diskuze z toho nejsem moc moudrá - jediný jednatel a společník s.r.o., nepobírá žádnou odměnu jako jednatel, není ani zaměstnancem, používá své soukromé auto, můžeme mu proplácet cestovní náhrady ? Průměrné ceny PHM budou dle vyhlášky č. 357/2007 Sb. (jako pro zaměstnance) a nebo dle pokynu MF, který vyjde až v roce 2009 (ten je asi jen pro podnikající FO) ? Nějak se v tom již ztrácím, prosím poradíte někdo ?

    Děkuji a přeji hezký den bez mráčků.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 18. 9. 2008 15:05

      TZMT (neregistrovaný) 82.99.147.---

      Re: cestovní náhrady - jednatel s.r.o.
      *******
      Pokud jeho smlouva o výkonu funkce jednatele ( mandátní smlouva atp.) obsahuje i náhradu za cestovní výdaje, tak má nárok na cesťák, nikoli však jako zaměstnanec, protože jeho poměr není zaměstnanecký. Vykonávat funkci jednatele zadarmo je také dost neobvyklé, neboť jde o vztah obchodně-právní?

    • 18. 9. 2008 16:46

      Vladimír 2 (neregistrovaný) 85.70.27.---

      Re: cestovní náhrady - jednatel s.r.o.
      >>Dobrý den,
      >>po pročtení diskuze z toho nejsem moc moudrá - jediný
      >>jednatel a společník s.r.o., nepobírá žádnou odměnu
      >>jako jednatel, není ani zaměstnancem, používá své
      >>soukromé auto, můžeme mu proplácet cestovní náhrady ?
      >>Průměrné ceny PHM budou dle vyhlášky č. 357/2007 Sb.
      >>(jako
      >>pro zaměstnance) a nebo dle pokynu MF, který vyjde až
      >>v
      >>roce 2009 (ten je asi jen pro podnikající FO) ? Nějak
      >>se v tom již ztrácím, prosím poradíte někdo ?
      >>
      >>Děkuji a přeji hezký den bez mráčků.
      >*******
      >Pokud jeho smlouva o výkonu funkce jednatele (
      >mandátní smlouva atp.) obsahuje i náhradu za cestovní výdaje,
      >tak má nárok na cesťák, nikoli však jako zaměstnanec,
      >protože jeho poměr není zaměstnanecký. Vykonávat
      >funkci jednatele zadarmo je také dost neobvyklé, neboť jde
      >o vztah obchodně-právní?

      A co se na tento problém podívat z hlediska D-300:
      stále platí pokyn č. D 300 a jeho §24 odst.
      >2, bod 33, tj.že za pracovní cesty se považují také
      >cesty členů stat.orgánů vykonávané v souvislosti s
      >výkonem této funkce, pokud se příslušná jednání konají na
      >jiném místě, než je sídlo společnosti. Obdobně se
      >posuzují i cesty JEDNATELů jako statutárních orgánů.

    • 19. 9. 2008 14:11

      aa (neregistrovaný) 83.208.131.---

      Re: cestovní náhrady - jednatel s.r.o.
      Řešila jsem stejný problém. Napsala jsem dotaz na Svaz účetních a
      ten mi v Metodických aktualitách č. 7/2008 odpověděl následující:
      "Aby byl jednatel pro účely daně z příjmu považován za zaměstnance a mohl uplatňovat cestovní náhrady, měl by mít příjem
      ze závislé činnosti dle §6 zákona o daních z příjmů. Odměna jednatele dle obchodního zákoníku nemusí být vyplácena měsíčně,
      minimálně 1x za zdaňovací období."
      Na základě této odpovědi jsem všechny cestovní náhrady (letenky,
      ubytování, stravné si nenárokoval) naúčtovala do nedaňových
      nákladů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).