Hlavní navigace

Převod účetnictví

• (neregistrovaný) 90.177.243.---

18. 9. 2008 18:15

Dobrý den,
    dostala jsem nabídku vést účetnictví jedné stavební firmě. Předtím jí dělala účetnictví jedna účetní firma. Od července čekám na předání účetnictví, uzávěrku, kompletní doklady apod., ale stále se nám ta předchozí firma vymlouvá, že to nemá hotové apod. Chtěla bych se zeptat, zda je nějaký zákonný termín, dokdy je předchozí účetní povinnen účetnictví uzavřít a předat. Mám pocit, že takto by to mohlo jít donekonečna.
    Moc děkuji za odpověď.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 18. 9. 2008 19:16

Eva M. (neregistrovaný) 85.207.166.---

Re: Převod účetnictví
      Zákonný termín není, jako účetní obecně jsme pouze omezeni termínem pro podání přiznání, který lze ještě posunout o nějaký ten měsíc.

Dost s vámi soucítím. Nás totiž na jaře přemluvilo jedno SRO, že předchozí účetní nestíhá a jestli bychom je nepřevzali, že paní účetní jen dodělá 1Q.08 (dělala DPH) a pak že nám to předá. Dodnes nemáme vůbec nic - nemáme převzaté doklady za 1Q ani sestavy, rozvahy, výsledovky, knihy majetku a závazků, inventury účtů, prostě nic. Nemáme ani zůstatky k 31.12.2007, prý se to paní účetní nějak pomotalo v počítači!!! Na adresu té předchozí paní účetní mě napadají různá nespisovná slova. Vůbec netuším, jak to stihneme do konce roku. Nějak jsme zhruba zpracovali DPH za 2Q.08, ale nemáme převzaté zůstatky účtů, neuhrazené faktury, NIC! No děs běs :-(((

• 18. 9. 2008 21:55

Jana (neregistrovaný) 90.177.243.---

tak to je síla, vůbec jsem netušila, že to může být takhle komplikovaný, vždycky jsem si myslela, že účetnictví = přesnost, ale asi tomu tak není. takže nám nezbývá, než volat a uhánět ho. tak děkuji aspoň za informaci a snad nám to oběma dopadne dobře, děkuji.

• 18. 9. 2008 22:01

Eva M. (neregistrovaný) 85.207.166.---

My jako "následné" účetní toho moc nezmůžeme, nemáme páky na to, abychom zatlačili na naše nespolehlivé předchůdce. Můžeme jen tlačit na majitele firmy, aby on tlačil na ty předchozí účetní. Pokud měl majitel firmy s těmi účetními nějakou smlouvu, snad by se daly najít možnosti, jak na ně zatlačit třeba i pod hrozbou nějaké finanční sankce, nedodají-li do data XY.

Ale u toho námi přejímaného sro tato možnost není - ta paní to dělala ze známosti a bez smlouvy a poslední rok ani nefakturovala, protože si byla vědoma nedostatků. (Ostatně ten poslední rok asi není dodělanej, jen nějak spatlala čísla do přiznání k DPPO a DPH). Takže netuším, jak to dopadne. Nejradši bych to majiteli sro hodila na stůl a vykašlala se na to, jenže je mi ho líto, on v tom taky lítá a celá situace mu je nepříjemná. Achjo.

• 18. 9. 2008 22:36

Jana (neregistrovaný) 90.177.243.---

A to pro ní není nějaký postih? Pro tu účetní?

• 19. 9. 2008 14:08

Katka S. (neregistrovaný) 213.220.216.---

Já ze zkušeností vím, že pokud je sepsaná s bývalou účetní nějaká smlouva, postupovala bych podle smlouvy (např. je 3 měsíční výpovědní lhůta, ve výpovědi by se mělo specifikovat, jaké měsíce a jaké DPH budete dělat a do kdy se tedy kompletní účetnictví se zůstatky předá). Postih pro účetní může být pak to, že za svoji práci nedostane zaplaceno. Ale to Vy neovlivníte, to může rozhodnout jen majitel firmy, který si Vás najal. Takže by se měl on snažit tlačit na předání účetnictví, za které je on sám odpovědný!!!! A nebo ať se dohodnou, že práce nebude komplet a Vy si pak zbytek doúčtujete (samozřejmě bych pak vystavila fakturu na vícepráce a nechala si zaplatit za to, co jiná účetní neudělala).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).