Hlavní navigace

Krácení DPH

• (neregistrovaný) 77.237.146.---

19. 9. 2008 9:00

Jsem firma, která se zabývá prodejem zboží. Letos jsem koupili objekt (v jiném městě) a ten pronajímáme k podnikání jinému subjektu. Pronájem je bez DPH.
    1) Musíme krátit DPH na vstupu u dokladů, které nesouvisí s pronájmem?
    2)Nájem uvádíme na ř.530 v DPH. Co když částka za pronájem je vyšší než za prodej zboží?
    3)Nájem začal letos v červnu. Musím na konci roku v DPH nějak zohlednit náklady na úpravy objektu (uplatněno DPH v plné výši), které vznikly před podpisem náj.smlouvy.
    Děkuji za názory, rady i odkazy.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 19. 9. 2008 12:01

V (neregistrovaný) 82.113.53.---

Re: krácení DPH
      A pronajímáte plátci DPH? pak bych se rozhodla pro účtování k nájmu DPH (jen se oznamuje dopisem na FU) a začnete ho normálně účtovat a odvádět FU. Pak nemáte žádné krácení atd.

v případě že neplátci nebo zůstanete u rozhodnutí pronajímat bez DPH (na to máte právo) pak musíte sledovat zvlášt různé činnosti firmy (třeba středisky) na nákup a prodej a druhé středisko náklady spojené s nájmem tj. i úpravy ojektu. uvádet odpočty DPH z tohoto v DPH přiznání ve sloupci kráceno, nicméně během roku, když jste prvním rokem v tomto režimu vlastně nekrátíte jen říkáte co budete pak krátit a na konci roku provedete vyúčtování tohoto DPH. Budete poměřovat výnosy z pronájmu s výnosy spojenýmy s nemovitostí (služby které fakturujete s DPH - teplo, vodu, el., vrátné atd) a tento koeficient Vám ovlivní dan. priznání za poslední zd.období roku, v následujícím roku tento výsledek koeficientu používáte během roku a posledním přiznáním opět vyrovnáte dle skutečnosti

• 19. 9. 2008 13:14

Eva (neregistrovaný) 77.237.146.---

Re: krácení DPH
      Bohužel pronájem je plátci a je a bude bez DPH. Tzn, že opravy a údržba objektu, jenž se provedly letos před podpisem smlouvy o pronájmu se z hlediska DPH pokrátí až na konci roku?
      Jiné krácení by nastat nemělo, jelikož veškeré služby spojené s provozem budovy má nasmlouvány nájemce.
      Musím tedy letos opravit v posledním přiznání k DPH vstupy k nájmu za letošek a příští rok (pokud mi nezvniknou) už krátit nemusím?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).