Hlavní navigace

Pracovní úraz

 • (neregistrovaný) 194.228.214.---

  19. 9. 2008 11:18

  Dobrý den,
  potřebuji se poradit ohledně pracovního úrazu:
  Máme zaměstnance, kterému se stal pracovní úraz - jednoznačně nedodržel postup a BOZP při práci, tudíž zaměstnavatel asi nebude chtít toto kvalifikovat jako pracovní úraz. Nebo se to musí kvalifikovat jako pracovní úraz s tím, že se vyviníme a poskytneme mu za to jen nemocenskou a ne 100% náhrady mzdy?

  Pak bych s Vás též chtěla zeptat, jaký je "limit" pro počet pracovních úrazů, aby do firmy nepřišla IBP dělat místní šetření.
  Na kontrole jsme už sice letos byli, ale jen pro jistotu...

  Děkuji všem za názory.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 20. 9. 2008 12:42

   Zdeněk (neregistrovaný) 77.104.252.---

   Re: Pracovní úraz
   Dobrý den,
   zde je stanovisko k "vašemu" problému:

   Zaměstnavatel zodpovídá za škodu, i když dodržel všechny povinnosti vyplývající z právních předpisů. To se vztahuje zejména na předpisy týkající se bezpečnosti práce.

   Zaměstnavatel se může zbavit odpovědnosti za pracovní úraz pouze tehdy, když prokáže, že si zaměstnanec způsobil úraz sám zaviněným porušením právních nebo jiných předpisů, ačkoliv s nimi byl řádně seznámen a zaměstnavatel jejich dodržování soustavně kontroloval. Zaměstnavatel se zprostí odpovědnosti i v případě, že si zaměstnanec způsobil úraz v opilosti nebo v důsledku zneužití návykových prostředků. Aby se zaměstnavatel mohl zbavit odpovědnosti za škodu, nepostačuje pouhé zjištění, že zaměstnanec porušil bezpečnostní předpisy nebo pokyn k zajištění bezpečnosti práce, ale je třeba především prokázat, o který předpis se jedná a do jaké míry a kdy s ním byl zaměstnanec konkrétně seznámen. Nestačí např. předložit podpis zaměstnance na pracovní náplni či popisu pracovní činnosti, kde je uvedeno, že zaměstnanec je povinen dbát bezpečnostních předpisů. Musí být prokázáno, že byl zaměstnanec řádně proškolen nebo seznámen s konkrétními bezpečnostními předpisy a kdy a jak k tomu došlo. Zaměstnavatel musí prokázat zaměstnancovo zavinění. Zavinění předpokládá v tomto případě minimálně vědomou nedbalost.

   Samostatným důvodem pro částečné zproštění odpovědnosti (nejvýše v rozsahu dvou třetin) je lehkomyslné jednání zaměstnance. Mělo by jít o takové jednání, kdy sice nebyl porušen žádný bezpečnostní předpis, ale vzhledem k časové a místní situaci na pracovišti si zaměstnanec počíná způsobem, při němž vědomě podstupuje riziko hrozícího poškození na zdraví a jež je v rozporu s obvyklým způsobem chování, čili zaměstnanec postupuje odchylně od ostatních zaměstnanců.

  • 20. 9. 2008 12:49

   Zdeněk (neregistrovaný) 77.104.252.---

   Re: Pracovní úraz
   Ještě jednou, žádný limit OIP (orgán inspekce práce - příve IBP) nemá, jen na něm záleží, kdy se kam vypraví. I když má tento orgán zpracován plán kontrol na každý rok, může navštívit kohokoliv.

   P.S. Ještě k pracovnímu úrazu.
   Pokud se úraz v zaměstnání stal při plnění pracovních úkolů nebo v souvislosti s nimi, měl by zaměstnavatel tento úraz zařadit jak "pracovní". I když je toto zařazení vždy a jenom na zaměstnavateli. Na nikom jiném. A jeli to tedy PÚ, určuje pak už zaměstnavatel míru zavinění, a to je můj dříve uvedený příspěvek.

   Pěkný den

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).