Hlavní navigace

Návrat do práce v průběhu MD

  • (neregistrovaný) 193.172.11.---

    19. 9. 2008 12:17

    Dobrý den,
    je možné, aby se žena vrátila z MD zpět do práce např. po 3 měsících od porodu?! tím pádem přestane pobírat PPM , je to tak?! Je možné, aby se vrátila na HPP a nebo může pobírat PPM a zároveň být zaměstnána u samého zaměstnavatele na zkrácený úvazek?
    A jak je to při RD?! Může být na RD a zároeň pracovat u samého zaměstnavatele?
    Děkuji za informaci

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 19. 9. 2008 13:23

      Micka (neregistrovaný) 212.71.149.---

      Re: Návrat do práce v průběhu MD
      Mateřská dovolená v souvislosti s porodem nesmí být nikdy kratší než 14 týdnů a nemůže v žádném případě skončit ani být přerušena před uplynutím 6 týdnů po porodu (§ 198 odst.2)
      Nic nebrání tomu, aby tatáž zaměstnankyně v jiném pracovním vztahu (např. dohoda o provedení práce), v němž mateřskou dovolenou nečerpá, práci konala.
      čas. Mzdová účetní 9/2008

    • 19. 9. 2008 13:29

      Anna (neregistrovaný) 81.144.242.---

      Re: Návrat do práce v průběhu MD
      ***
      Také ale těžko může matku někdo nutit, aby byla na mateřské celých 28 týdnů, jestliže sama nechce. Pokud se se zaměstnavatelem dohodne, může mateřskou ukončit kdy chce a začít pracovat a přitom pobírat rodičovský příspěvek.
      Pro nárok na výplatu rodičovského příspěvku ale musí být splněna podmínka, že dítě nesmí navštěvovat kolektivní zařízení nad povolenou dobu.

    • 19. 9. 2008 14:02

      Lenka (neregistrovaný) 193.172.11.---

      Re: Návrat do práce v průběhu MD
      tzn. že když bude na MD již 15 týden, může se vrátit zpět do práce k samému zaměstnavateli, ale tím pádem již nebude pobírat PPM? to by musela být na MD a zároveň pracovat u jiného zaměstnavatele aby měla nárok na PPM? Tzn. že pokud se bude chcít vrátit do práce v průběhu MD, je možné, aby s tím zaměstnvatel nesouhlasil?! a pokud by byla na RD, je možné, aby pobírala RD a zároveň se vrátila zpět do práce k samému zaměstnavateli?!

    • 19. 9. 2008 14:30

      Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

      Re: Návrat do práce v průběhu MD
      Ke stejnému zaměstnavateli se může vrátit v každém případě. Když si s ním sjedná další pracovní poměr nebo dohodu, tak bude v tom prvním pracovním poměru na mateřské a bude nadále pobírat mateřské dávky a v dalším prac. poměru bude pracovat. Problém je v tom, že ten další prac. vztah u téhož zaměstnavatele může být sjednán jen na jiný druh práce, než jaký má uvedený v tom prvním prac. poměru. Pokud nejde sjednat jiný druh práce a ona se vrátí do práce, pak mateřské dávky nenáleží, protože nelze v tomtéž pracovním vztahu zároveň pobírat mzdu a mateřské dávky.
      Co se týká rodičovské dovolené - rodičovská dovolená je název volna u zaměstnavatele a nesouvisí s pobíráním rodičovského příspěvku, což je státní dávka. Ona vůbec nemusí o rodičovskou dovolenou požádat nebo požádá jen na krátkou dobu a pak se vrátí do práce. A přitom stále bude pobírat rodičovský příspěvek, pokud nebude dítě mladší tří let dávat do jeslí na víc než 5 dní v měsíci. Rodičovská dovolená je maximálně do tří let dítěte. Může zaměstnavatele požádat o jakoukoli dobu poskytnutí rodičovské dovolené, maximálně však do 3 let dítěte. Zaměstnavatel pak nemá povinnost jí umožnit návrat do práce dřív, než uplyne doba, o kterou požádala.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).