Hlavní navigace

OSVČ a auto, které není v OM

  • (neregistrovaný) 194.145.182.---

    19. 9. 2008 15:48

    Dobrý den,
    mám auto, které nemám zahrnuto v OM firmy. Jelikož s ním jezdím i pro svoji živnost, tak si 1x ročně uplatním sazbu PHM + amortizaci. Auto jsem si kdysi pořídila na leasing. Teď jsem se ale dozvěděla, že pokud jsem si jako soukromá osoba pořídila auto na leasing, tak v DE nemůžu použít amortizaci.... Je to prosím vás pravda?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 19. 9. 2008 15:55

      anonym (neregistrovaný) 85.132.220.---

      Re: OSVČ a auto, které není v OM
      Pravda by to byla, pokud by jste leasingové splátky, byť i jen částečně, uplatnila v DE (nebo dříve v jednoduchém účetnictví) jako daňový výdaj. Pokud ne, tak amortizaci uplatnit můžete.

    • 19. 9. 2008 16:03

      LeaX (neregistrovaný) 83.208.54.---

      Re: OSVČ a auto, které není v OM
      Po dobu leasingu: § 24/2/k/4 ZDP (jen náhrada za PHM)
      Po leasingu (nebylo v OM): § 24/2/k/3 ZDP (náhrada za PHM i náhrada za amortizaci)

    • 21. 9. 2008 15:17

      MM (neregistrovaný) 88.103.196.---

      Re: OSVČ a auto, které není v OM
      ********
      Myslím, že nemáte pravdu. V době trvání leasingu je možné jako výdaj uplatnit skutečné výdaje za spotřebované PHM v prokázané výši. Náhrada se v tomto případě dá využít jen při zahraniční pracovní cestě.

    • 21. 9. 2008 15:32

      LeaX (neregistrovaný) 83.208.54.---

      Re: OSVČ a auto, které není v OM
      >>>>Dobrý den,
      >>>>mám auto, které nemám zahrnuto v OM firmy. Jelikož s
      >>>>ním jezdím i pro svoji živnost, tak si 1x ročně
      >>>>uplatním sazbu PHM + amortizaci. Auto jsem si kdysi
      >>>>pořídila
      >>>>na leasing. Teď jsem se ale dozvěděla, že pokud jsem
      >>>>si jako soukromá osoba pořídila auto na leasing, tak
      >>>>v
      >>>>DE nemůžu použít amortizaci.... Je to prosím vás
      >>>>pravda?
      >>>Pravda by to byla, pokud by jste leasingové splátky,
      >>>byť i jen částečně, uplatnila v DE (nebo dříve v
      >>>jednoduchém účetnictví) jako daňový výdaj. Pokud ne,
      >>>tak
      >>>amortizaci uplatnit můžete.
      >>Po dobu leasingu: § 24/2/k/4 ZDP (jen náhrada za PHM)
      >>Po leasingu (nebylo v OM): § 24/2/k/3 ZDP (náhrada za
      >>PHM i náhrada za amortizaci)
      >********
      >Myslím, že nemáte pravdu. V době trvání leasingu je
      >možné jako výdaj uplatnit skutečné výdaje za
      >spotřebované PHM v prokázané výši. Náhrada se v tomto případě dá
      >využít jen při zahraniční pracovní cestě.
      OK, máte pravdu, poznámka v první závorce byla nepřesná:
      Po dobu leasingu: § 24/2/k/4 ZDP (prokázané výdaje za PHM, výjimka viz ZDP)
      Po leasingu (nebylo v OM): § 24/2/k/3 ZDP (náhrada za
      >>PHM i náhrada za amortizaci)

    • 21. 9. 2008 22:37

      vanesa (neregistrovaný) 88.101.48.---

      Re: OSVČ a auto, které není v OM
      děkuji všem za INFO

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).