Hlavní navigace

Odstupné-brigáda

  • (neregistrovaný) 85.160.13.---

    19. 9. 2008 16:00

    Dobrý den,dostala jsem výpověď pro nadbytečnost(zrušení mého pracovního místa),od 1.10.mi poběží dvouměsíční výpovědní doba.Do práce nechodím,mám to jako překážku v práci na straně zaměstnavatele.Můj vedoucí mi nabídl,že od 1.10. bych mohla chodit na brigádu na 4 hodiny (byla by sepsána dohoda o provedení práce)(dělala bych práci,kterou jsem vykonávala do obdržení výpovědi),ale paní z personálního oddělení mi sdělila,že nemůžu na tuto brigádu chodit, protože bych musela vrátit odstupné,které mi náleží za výpověď pro nadbytečnost. Je tomu opravdu tak?
    Děkuji za odpověď.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 19. 9. 2008 16:48

      Katuška (neregistrovaný) 194.228.18.---

      Re: Odstupné-brigáda
      1. nemůžete na dohodu vykonávat práci, na kterou máte u toho samého zam-tele uzavřen PP. Pokud Vás chtějí na 4 hodiny denně, tak prostě budete chodit na 4 hodiny denně a zbytek budou překážky v práci.
      2. po skončení PP můžete uzavřít dohodu o provedení práce a odstupné Vám zůstane, to se vrací jen u pracovního poměru či dohody o pracovní činnosti - viz § 68 ZP: "Bude-li zaměstnanec po skončení pracovního poměru konat práci u dosavadního zaměstnavatele v pracovním poměru nebo na základě dohody o pracovní činnosti před uplynutím doby určené podle počtu násobků průměrných výdělků, z nichž byla odvozena výše odstupného, je povinen tomuto zaměstnavateli vrátit odstupné nebo jeho poměrnou část."

    • 19. 9. 2008 16:55

      Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

      Re: Odstupné-brigáda
      >>Dobrý den,dostala jsem výpověď pro
      >>nadbytečnost(zrušení mého pracovního místa),od 1.10.mi
      >>poběží dvouměsíční
      >>výpovědní doba.Do práce nechodím,mám to jako překážku
      >>v práci na straně zaměstnavatele.Můj vedoucí mi
      >>nabídl,že od 1.10. bych mohla chodit na brigádu na 4
      >>hodiny
      >>(byla by sepsána dohoda o provedení práce)(dělala
      >>bych
      >>práci,kterou jsem vykonávala do obdržení
      >>výpovědi),ale
      >>paní z personálního oddělení mi sdělila,že nemůžu na
      >>tuto brigádu chodit, protože bych musela vrátit
      >>odstupné,které mi náleží za výpověď pro nadbytečnost.
      >>Je tomu
      >>opravdu tak?
      >>Děkuji za odpověď.
      >
      >1. nemůžete na dohodu vykonávat práci, na kterou máte
      >u toho samého zam-tele uzavřen PP. Pokud Vás chtějí na
      >4 hodiny denně, tak prostě budete chodit na 4 hodiny
      >denně a zbytek budou překážky v práci.
      >2. po skončení PP můžete uzavřít dohodu o provedení
      >práce a odstupné Vám zůstane, to se vrací jen u
      >pracovního poměru či dohody o pracovní činnosti - viz § 68 ZP:
      >"Bude-li zaměstnanec po skončení pracovního poměru
      >konat práci u dosavadního zaměstnavatele v pracovním
      >poměru nebo na základě dohody o pracovní činnosti před
      >uplynutím doby určené podle počtu násobků průměrných
      >výdělků, z nichž byla odvozena výše odstupného, je povinen
      >tomuto zaměstnavateli vrátit odstupné nebo jeho
      >poměrnou část."

      Být tím zaměstnavatelem, tak to tomu vedoucímu pěkně vytmavím (pokud to ovšem není majitel sám a nezáleží mu na penězích). Představte si - Vy platíte někomu celodenní náhradu mzdy a přitom ještě navíc odměnu za to, že chodí dělat tu práci, za kterou mu platíte náhradu.
      >
      >

    • 19. 9. 2008 20:47

      Květa (neregistrovaný) 85.160.3.---

      Re: Odstupné-brigáda
      Děkuji za vaše odpovědi.Paní Jiřko,mně osobně to přijde také velice zvláštní (až komické).Jde o to,že jsem dostala výpověď pro nadbytečnost (v den návratu po RD),mé pracovní místo bylo zrušeno.Dostala jsem překážky,protože mi zaměstnavatel nemůže přidělovat práci.Ale protože ta práce tam je,někdo ji udělat musí,tak si zaměstnavatel platí brigádníky z řad většinou studentů,kteří tuto práci dělají.A vedoucí mi toto nabídl,protože mě by nemusel práci ukazovat,zaučit atd. Myslím si,že to myslel dobře,zaměstnavatel ty peníze zaplatí tak jako tak(ať mně nebo brigádníkovi).Jestli to tedy chápu správně z těchto odpovědí,jestliže bych chodila na brigádu na základě dohody o provedení práce,musela bych odstupné vrátit. Takže radši budu v klidu doma a užívat si překážky.
      Děkuji.

    • 19. 9. 2008 22:52

      Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

      Re: Odstupné-brigáda
      stli to tedy chápu
      >správně z těchto odpovědí,jestliže bych chodila na
      >brigádu na základě dohody o provedení práce,musela bych
      >odstupné vrátit. Takže radši budu v klidu doma a užívat
      >si překážky.
      >Děkuji.

      Ale kdepak, to s tím vracením odstupného jste špatně pochopila. Vám teprve začne běžet od 1.10. výpovědní doba (sama jste to tak psala), takže pracovní poměr Vám skončí 30.11. Do té doby byste měla normálně pracovat, ale protože podle nich pro Vás práci nemají, musí Vám hradit náhradu mzdy. Pokud je to teda zaměstnavateli jedno a nehlídá si to, tak klidně můžete na DOPP nastoupit (nebo klidně i na DOPČ nebo na druhý pracovní poměr ke stejnému zaměstnavateli), ale musel by tam být uvedený jiný druh práce než máte v pracovní smlouvě. Nelze totiž mít u téhož zaměstnavatele dva pracovní vztahy se stejným druhem práce. Pokud máte v pracovní smlouvě třeba "servírka", tak v DOPP by nemohlo být napsáno "práce servírky", ale třeba "výpomoc v kuchyni". V pracovním poměru Vám budou hradit náhradu mzdy a na DOPP byste pracovala. S odstupným to nemá nic společného. Teprve až po skončení prac. poměru, tedy od 1.12. do 28.2. byste nemohla nadále pracovat na DOPČ nebo v pracovním poměru, jinak by Vám odstupné nenáleželo nebo byste musela poměrnou část vrátit. Pokud byste ale pracovala stále na DOPP, odstupné se nevrací. Přečtěte si pozorně znovu znění § 68.
      Jen bylo poukázáno na to, že Vám nemá nabízet DOPP, když vlastně práci pro Vás mají a místo mzdy za práci Vám platí náhradu.

    • 19. 9. 2008 23:25

      Květa (neregistrovaný) 85.160.9.---

      Re: Odstupné-brigáda
      Děkuji za jasné vysvětlení. Já osobně si myslím,že jde o to,že oni mi dali překážky proto,aby bylo jasno,že tam ta práce "jakoby" není,neboť kdybych chodila do práce i ve výpovědní době a dělala tuto svoji práci,tak přece ta práce tam je,tak jak mi můžou dát výpověď pro nadbytečnost? (Neřekla jsem vám,že mě hodně důrazně přemlouvali k podepsání ukončení pracovního poměru
      dohodou k 8.9.2008-dne 7.9.byly mému synovi 3 roky,konec RD).
      Moc vám děkuji za odpovědi,dobrou noc.

    • 20. 9. 2008 0:26

      Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

      Re: Odstupné-brigáda
      Přemlouvat Vás mohli, to je legální, ale Vy jste na to samozřejmě nemusela přistoupit. Oni Vám mohli dát výpověď pro nadbytečnost, i když tam zatím práce je, protože může být předpoklad, že v prosinci už tam ta práce nebude a tím tu výpověď v případě sporu mohou obhájit. Teď tam prostě ta práce může být a pak už ne, což nebrání dání výpovědi s předstihem. Takže teď by klidně mohli chtít, abyste ještě pracovala, aby Vám nemuseli platit prostoje. Ale pokud Vám je platí, jejich věc. Dobrou noc.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).