Hlavní navigace

Pracovní obuv

 • (neregistrovaný) 213.151.78.---

  20. 9. 2008 1:07

  Zaměstnavatel po nás chce, abychom nosili pevnou a uzavřenou obuv, přesto, že nám ji neposkytuje a ani na ní finančně nepřispívá. Má na to nárok to po nás požadovat? A jak se to řeší při pracovním úrazu, když zaměstnanec nemá pevnou a uzavřenou obuv?

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 20. 9. 2008 8:28

   majka (neregistrovaný) 84.244.116.---

   Re: Pracovní obuv
   Zákonem je stanovené, že zaměstnavatel kupuje svým zaměstnancům pracovní obuv, oděv a může i 3x za rok, záleží jaká je to práce. Pracovní úraz - to je velký problém do toho zasahuje Bezpečnost práce atd. a záleží co máte stanoveno ve směrnicích firmy.

  • 20. 9. 2008 11:58

   Zdeněk (neregistrovaný) 77.104.252.---

   Re: Pracovní obuv
   Dobrý den,
   zaměstnavatel má právo na Vás vyžadovat používání tzv. osobních ochranných pracovních prostředků (OOPP), ale pouze těch, které Vám přidělil. Nemůže tedy nařizovat používání pevné a uzavřené obuvi, kterou Vám nedal. tejně tak Vám nemůže nařizovat používat montérky, pokud Vám je nedá jako OOPP.
   Pracovní úraz - pokud se při jeho šetření zjistí, že došlo např. ke zranění kotníku, následně se zjišťuje (má zjišťovat), proč k tomu zranění došlo. Je-li na vině nepoužívání vhodné obuvi a zaměstnanec takovou obuv nevyfasoval, je viny vzniku PÚ na straně zaměstnavatele. Pokud by se Vám podobný úraz stal a byla u toho pracovní neschopnost, musí zaměstnavatel vyplnit formulář "záznam o úrazu", který musíte i Vy podepsat (případně i svědkové). Vy potom před svým podpise napiště, že jste od zaměstnavatele neobdrželi pracovní obuv. Pokud by jste měli i nadále problémy, obraťte se na místně příslušný Orgán inspekce práce (dříve Inspektorát BP).
   Snad to trochu stačí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).