Hlavní navigace

Minimální základ daně

  • (neregistrovaný) 81.2.220.---

    22. 9. 2008 7:50

    Začínám podnikat a nemohu nikde najít, jestli je stanoven minimální základ daně, nebo může být daň i nulová? Do příjmů se započítávají i úroky přijaté z bankovního účtu, ale co když používám jeden k podnikatelským i soukr.účelům?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 22. 9. 2008 7:55

      anonym (neregistrovaný) 85.132.220.---

      Re: minimální základ daně
      Minimální základ daně pro podnikatele je od 1.1.2008 zrušen. Daň může být i 0.
      Pokud máte zřízen bankovní účet pro podnikání, pak úroky zdaníte v daňnovém přiznání dle § 8 (nevstupují do vyměřovacího základu pro SP a ZP). Pokud máte zřízen soukromý účet, pak úroky jsou již zdaněny a do DP je již nebudete uvádět.

    • 22. 9. 2008 8:24

      s (neregistrovaný) 81.2.220.---

      Re: minimální základ daně
      Děkuji, daň tedy vypočítám (15%)ze základu, který mi vyjde. Když mi vyjde ZD mínus - mám velké náklady na pořízení majetku do začínajícího podnikání, mám tedy daň nulovou? vyplním "0"? Není začínající podnikatel nějak osvobozen v prním roce a od čeho?

    • 22. 9. 2008 9:11

      Eva M. (neregistrovaný) 88.100.183.---

      Re: minimální základ daně
      Pro správné stanovení daně byste měli byste znát zákony o dani z příjmů a leckteré další. Pro začátek doporučuju zakoupit nějakou publikaci pro začínající podnikatele o daních a daňové evidenci, v obchodech jich je dost. Hodně informací lze najít i na webu, např. zde http://www.jakpodnikat.cz/
      Pokud se vám zdá, že těch informací je nějak moc (v tom máte pravdu) a že nemáte čas a sílu to všechno studovat, doporučuju najít si nějakou šikovnou a spolehlivou účetní ve vašem okolí. Nic ve zlém, ale v ostatních oborech přece taky využíváme služeb odborníků - chodíme ke kadeřníkovi, zavoláme instalatéra, necháme si opravit auto nebo zuby atd. I k daním je potřeba hodně znalostí a odbornosti a člověk nemůže zvládnout všechno.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).