Hlavní navigace

Opr.položky od 1.1.08 - nad 200.000 Kč

  • (neregistrovaný) 194.145.182.---

    22. 9. 2008 13:07

    Dobrý den,

    vím, že od 1.1.08 je změna ve tvorbě opr. položek. Zajímá mě ta část, kdy je pohledávka nad 200.000,-Kč (opr. položku jde vytvořit, jen pokud se aktivně vymáhá). Mě zajímá, jak se tato pohledávka bere - jako jedna faktura vystavená nad 200.000,-Kč nebo celkem za dlužníka musí být nad 200.000,-Kč? Příklad: máme odběratele, na kterého jsme vystavili 5 faktur v celkové částce 300.000,-Kč, ale ani jedna sama o sobě nepřesáhne hranici 200.000,-kč (jen dohromad)y. Snad je to trochu pochopitelné.
    Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 22. 9. 2008 14:33

      danila (neregistrovaný) 85.13.73.---

      Re: opr.položky od 1.1.08 - nad 200.000
      testuje se rozvahová hodnota pohledávky při jejím vzniku , každá samostatně u těchto pohledávek to není omezeno, jak v § 8c písm.d) (do 30 000, tzv malé pohledávky)
      - zavedení skupin pohledávek

      * malé pohledávky – do 30 000 Kč – možnost plného jednorázového daňového odpisu pohledávek, je zde nadále umožněna tvorba 100 % zákonné opravné položky
      * do 200 000 Kč – ponechán stávající systém tj. možnost tvorby opravných položek a tím i daňových nákladů do 20 % hodnoty pohledávky bez soudního řízení, vyšší opravné položky pouze v případě soudního vymáhání
      * významné pohledávky nad 200 000 Kč – zde je zákaz jakékoliv tvorby opravných položek bez soudního vymáhání

    • 22. 9. 2008 14:49

      vanda (neregistrovaný) 194.145.182.---

      Re: opr.položky od 1.1.08 - nad 200.000
      Děkuji, rozlišení jsem věděla, jen jsem si nebyla jista u částky nad 200.000,-kč

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).