Hlavní navigace

Narok na odstupne?

 • (neregistrovaný)

  22. 9. 2008 14:33

  Dobry den, moje sestra mela smlouvu na dobu neurcitou, v lednu 2007 ji dal zamestnavatel podepsat dodatek, kde bylo uvedeno: smlouva se sjednava na dobu urcitou, a to do doby, kdy zamestnavateli trva najemni smlouva na prodejnu. Nyni zamestnavatel prenechava najemni smlouvu a zamestnancum sdelil, ze jim v nejblizsich dnech skonci pracovni pomer. Je tento postup v poradku, maji narok na odstupne? Dekuji predem za odpoved.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 22. 9. 2008 15:20

   JiřinaH. (neregistrovaný)

   Re: Narok na odstupne?
   Podepsali dodatek ke smlouvě na dobu určitou ( s dobou limitovanou trváním nájemní smlouvy), pokud s tím souhlasili a ta doba určitá netrvala více než 2 roky, skončí pr.pom. uplynutím sjednané doby, kdy není nárok na odstupné.

  • 22. 9. 2008 15:21

   Jiřka (neregistrovaný)

   Re: Narok na odstupne?
   Pokud měli takto vymezenou dobu určitou, tak pracovní poměr končí tím vymezeným dnem. Odstupné nenáleží. S takovým vymezením jsem se ale ještě nesetkala, možná že budou námitky. Většinou se doba určitá slovně vymezuje např. po dobu trvání rodičovské dovolené nebo nemoci zastupovaného.

  • 23. 9. 2008 9:31

   VH (neregistrovaný)

   Re: Narok na odstupne?
   Nárok na odstupné nikoliv (doba určitá), ale zvážila bych možnou obranu - viz rozsudek NS ČR spis. zn. 21 Cdo 2372/2002 (Sb. s. r. 2004, 1 – 2 : 91): Nebyla-li dohodnutá doba trvání pracovního poměru (§ 30 odst. 1 zákoníku práce) sjednána přímým časovým údajem, uvedením časového období podle týdnů, měsíců či let, dobou trvání určitých prací nebo jinou objektivně zjistitelnou skutečností, ale tak, že předpokládá a současně umožňuje, aby tato doba skončila (mohla skončit) na základě skutečnosti, jež nastane (může nastat) z vůle jen jednoho účastníka pracovního poměru, je ujednání o době trvání pracovního poměru neplatné a pracovní poměr mezi účastníky je třeba považovat za uzavřený na dobu neurčitou.
   Z toho. co uvádíte, bych dovodila, že zaměstnavatel skutečně ovlivnil dobu trvání PP, ale záleží na okolnostech a také na vůli se soudit.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).