Hlavní navigace

Vratka výdejky - skladová cena

 • (neregistrovaný) 195.250.147.---

  22. 9. 2008 15:47

  Jaká cena se má použít pro naskladnění prodaného a pak vráceného zboží zpět na sklad - skladová cena z původní výdejky, nebo aktuální skladová cena (vážený průměr / FIFO)? A proč? Pozn. nejedná se mi o prodejní cenu (je jasné že ta souhlasí s původním prodejním dokladem), ale o skladovou cenu zásob. Děkuji.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 22. 9. 2008 18:41

   bubu (neregistrovaný) 84.16.117.---

   Re: Vratka výdejky - skladová cena
   Při předpokladu, že o pohybu zásob účtujete způsobem A pak prodeji materiálu nebo zboží, jste výdejkou ze skladu ponížila stav skladu a touto výdejkou jste zaúčtovala do nákladů (504 nebo 542) hodnotu prodaného materiálu nebo zboží v tehdy aktuální skladové ceně a z daňového hlediska si tento náklad uplatňujete jako náklad na dosažení, zajištění a udržení zdanitelných příjmů.
   Pokud Vám dodavatel vrátí zboží zpět pak mě připadá logické ocenit tuto vratku stejnou cenou, jakou bylo oceněno při výdeji zboží nebo materiá při prodeji tj. snížit náklad na prodané zboží v ocenění, které bylo použito při původní dodávce, při které byl výdej zboží nebo materiálu účtován do nákladů (542nebo 504).

   Hezký den přeje
   bubu

  • 23. 9. 2008 9:26

   p (neregistrovaný) 195.250.147.---

   Re: Vratka výdejky - skladová cena
   Díky za odpověď. V tom případě, pokud bude mít vratka výdeje stejnou cenu jako výdej, a tedy jinou než je aktuální skladová cena, způsobí vratka výdeje změnu skladové ceny zásoby na jednotku, stejně jako při příjmu. Je to v pořádku? Jak v tom případě má fungovat metoda oceňování FIFO, která z definice oceňuje výdeje podle příjmů?

  • 23. 9. 2008 18:58

   bubu (neregistrovaný) 84.16.117.---

   Re: Vratka výdejky - skladová cena
   >Díky za odpověď. V tom případě, pokud bude mít vratka
   >výdeje stejnou cenu jako výdej, a tedy jinou než je
   >aktuální skladová cena, způsobí vratka výdeje změnu
   >skladové ceny zásoby na jednotku, stejně jako při příjmu.
   >Je to v pořádku?

   Je to přesně tak, jak jste to napsala a dle mého názoru je to tak v pořádku.


   Jak v tom případě má fungovat metoda
   >oceňování FIFO, která z definice oceňuje výdeje podle
   >příjmů?

   Skladová cena zboží na skladě je vypočítána z jednotlivých příjmů (nákupů). Výdej zboží ze skladu je pak oceněn aktuální skladovou cenou, která se vypočítá dle předchozí věty.
   V případě, že přijímáte na sklad zboží, které se vrací do skladu zpět od odběratele - pak se v podstatě jedná o příjemku a tento příjem Vám opět přepočítá novou skladovou cenu položky. Jsem přesvědčen, že tímto postupem je metoda FIFO dodržena.
   Při dalším novém výdeji ze skladu je výdej oceněn ve skladové ceně, která byla stanovena z cen jednotlivých příjmů (dodávek) a z příjmu z titulu vratky zboží od odběratele. Metoda FIFO je tímto postupem opět dodržena.

   PS: Psal jsem odpověď i na Váš následující nový dotaz, který jste zadala do diskuse, ale nějak tento Váš příspěvek ani moji odpověď nemohu najít - tak odpovídám raději ještě jednou.

   Hezký den přeje
   bubu

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).