Hlavní navigace

Dovolená po mateřské

  • (neregistrovaný)

    24. 9. 2008 14:26

    Zaměstnankyně požádala o čerpání dovolené po ukončení mateřské dovolené v 10/2008 před nástupem na rodičovskou dovolenou.Na mateřskou nastoupila v 03/2008. Mám pravdu,když si myslím,že má zaměstnankyně nárok na celých 20 dní dovolené za rok 2008.
    Jak mám postupovat? Mám ji zadat do účet.programu čerpání dovolené od - do nebo to navést jako proplacené dovolené? A jaký průměr mám použít? Lze použít průměr za 1čtvrt.2008 nebo průměr za
    4.čtvrtletí 2007,který byl uváděn na posledních výplatních páskách?

    Rovněž mám zaměstnankyni,která o čerpání dovolené po ukončení mateřské dovolené a před nástupem na rodičovskou nepožádala.
    Je povinnost zaměstnavatele ji na to upozorňovat.....nebo má automaticky dovolenou zadat po ukončení mateřské dovolené.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 24. 9. 2008 14:42

      kaji (neregistrovaný)

      Re: Dovolená po mateřské
      >Zaměstnankyně požádala o čerpání dovolené po ukončení
      >mateřské dovolené v 10/2008 před nástupem na
      >rodičovskou dovolenou.Na mateřskou nastoupila v 03/2008. Mám
      >pravdu,když si myslím,že má zaměstnankyně nárok na
      >celých 20 dní dovolené za rok 2008.
      >Jak mám postupovat? Mám ji zadat do účet.programu
      >čerpání dovolené od - do nebo to navést jako proplacené
      >dovolené? A jaký průměr mám použít? Lze použít průměr za
      >1čtvrt.2008 nebo průměr za
      >4.čtvrtletí 2007,který byl uváděn na posledních
      >výplatních páskách?
      >
      >Rovněž mám zaměstnankyni,která o čerpání dovolené po
      >ukončení mateřské dovolené a před nástupem na
      >rodičovskou nepožádala.
      >Je povinnost zaměstnavatele ji na to
      >upozorňovat.....nebo má automaticky dovolenou zadat po ukončení
      >mateřské dovolené.
      K bodu 1. Ano, má nárok na celých 20 dni, protože do PPM se počítá jako odpracovaná doba.
      K bodu 2. Povinnost u pozorňovat není. Zavedla jsem si takovou praxi, že před skončením PPM si pozvu pracovnici a domlluvím se sní na čerpání dovolené. Zároveň sepíšeme žádost do kdy bude čerpat rodičovskou dovolenou.
      >
      >

    • 24. 9. 2008 14:46

      cvrček (neregistrovaný)

      Re: Dovolená po mateřské
      Pokud požádala o čerpání dovolené náleží ji v plné výši. Každopádně se jedná o čerpání dovolené nikoli o proplacení. Průměr bych řekla, že se použije za poslední čtvrtletí kdy pracovala (tzn. za 1.Q/2008)
      Povinnost zaměstnavatele na to upozorňovat taky není a automaticky ji tam zadávat to už vůbec ne. Ale já z vlastní zkušenosti účetní vím, že to spousta maminek neví a upozorňuju je, že tam ta možnost je. Záleží jenom na nich. A jelikož mateřská tak velká není, tak o dovolenou většinou požádají.

    • 24. 9. 2008 14:48

      Venda (neregistrovaný)

      Re: Dovolená po mateřské
      Ano, má nárok na plnou výměru za rok 08. Do programu se zadává čerpání dovolené od do a pak se navazuje rodičovská dovolená. Průměr používám většinou poslední.
      Z-tel nemá povinnost upozorňovat, ale já se domlouvám s personalistkou a zaměstnankyně upozorňujeme.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).