Hlavní navigace

Pronájem RD-uplatnění vstupních nákladů

• (neregistrovaný) 89.102.243.---

24. 9. 2008 20:11

Koupila jsem starší RD, který jsem chtěla opravit (mám staveb. povolení) a cca 10 let pronajímat. Nyní bych chtěla domek převést na dceru.( v rodině doufám bez daně). Poradí mi prosím někdo, jak je možné toto realizovat, aby si mohla při pronájmu jako náklad uplatnin kupní cenu domu ( kterou jsem již zaplatila) a náklady na rekonstrukci ( může tyto faktury platit ona?) Díky za všechny tipy a rady.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 25. 9. 2008 7:20

anonym (neregistrovaný) 85.132.220.---

Re: Pronájem RD-uplatnění vstupních nákl
      1) Polud by jste dům dceři darovala, pak si ona nemůže dům odepisovat a tedy z hodnoty domu neuplatní pro účely daně z příjmů ani korunu. Fa za opravy sice zaplatit může, ale rovněž neuplatní jako výdaj ovlivňující základ daně. Opravy byly provedeny před darováním. Dar na dceru by byl od daně darovací osvobozen.
      2) Pokud by jste dceři dům prodala, pak ona by odepisovala z kupní ceny. Vy můžete prodat za cenu, za kterou jste pořídila vy + veškeré náklady na opravy a rekonstrukce provedené do data prodeje + daň z převodu nemovitosti, kterou budete muset uhradit. K tomuto prodeji potřejete mít znalecký posudek. Daň z převodu nemovitosti je 3 % a to z ceny prodejní nebo dle znaleckého posudku a to z té, která je vyšší.
      Vy by jste musela přiznat prodej v DaP k dani z příjmů (pokud jste v domě měla bydliště méně jak 2 roky), ale jako výdaj uplatníte pořizovací cenu domu, výdaje na opravy, rekonstrukce, výdaje související s prodejem a zaplacenou daň z převodu nemovitosti. Takže se dá předpokládat, že základ daně z prodeje bude 0.

Je tedy na zvážení, který postup bude nejvhodnější.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).