Hlavní navigace

V TP manželka

  • (neregistrovaný) 81.2.220.---

    25. 9. 2008 9:07

    manžel je OSVČ a používá auto k podnikatelským účelům. Nemá ho však v OM a v TP je na mé jméno. Bude si moci uplatnit nějaké náhrady a jak se SD?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 25. 9. 2008 11:21

      Iveta (neregistrovaný) 85.207.234.---

      Re: V TP manželka
      Dobrý den,

      myslím, že ano, stačí k tomu písemné svolení manželky, že manžel automobil používá pro podnikatelské účely. Manžel si bude uplatňovat náhradu na km a amortizaci a SD dle TP auta.

    • 25. 9. 2008 11:37

      Dáda (neregistrovaný) 81.2.220.---

      Re: V TP manželka
      Slyšela jsem náor, že je to jako půjčení, u kterého si uzná jen PHM. Ale myslím si, že když jsme auto pořídili v manželství, můžu tedy jen napsat souhlas jak jste psala. Nevím, kde toto dohledat.

    • 25. 9. 2008 13:46

      LeaX (neregistrovaný) 83.208.54.---

      Re: V TP manželka
      Pokud nemají rozděleno SJM, patří auto oběma manželům. Každý z nich je může používat, příp. zařadit do OM. Žádná výpůjčka nepřichází v úvahu (nemůže půjčit sám sobě).
      Silniční daň platí ten, kdo je zapsán v TP.

    • 25. 9. 2008 14:01

      Dáda (neregistrovaný) 81.2.220.---

      Re: V TP manželka
      Moc děkuji, takže i SD si může podle tohoto dát do výdajů daňově. Základní náhradu (4,10) také?

    • 25. 9. 2008 14:18

      LeaX (neregistrovaný) 83.208.54.---

      Re: V TP manželka
      §24/2/u ZDP: "...silniční daň zaplacená jedním z manželů, který je zapsán jako držitel motorového vozidla v technickém průkazu, přičemž vozidlo je používáno pro podnikatelskou a jinou samostatnou výdělečnou činnost druhým z manželů, který jako držitel v technickém průkazu zapsán není ..."
      K náhradám kopíruji z jednoho staršího článku, který se tímto zabývá:
      *Silniční motorové vozidlo nezahrnuté v obchodním majetku podnikatele fyzické osoby (netýká se vozidla v nájmu)
      Jak již bylo výše uvedeno, je podstatné, zda se jedná o vlastní vozidlo poplatníka (za takové lze považovat i vozidlo manželů ve společném jmění manželů). Zápis v technickém průkazu o držiteli či provozovateli není pro tento účel podstatný. Rozhodující je nabytí vlastnického práva (§ 123 a násl. občanského zákoníku), neboť jedině tehdy může poplatník uplatnit sazbu základní náhrady podle § 7 ZCN. V dalším textu této kapitoly budeme předpokládat, že se jedná o vozidlo ve vlastnictví poplatníka.

      Vozidlo není a nebylo zahrnuto v obchodním majetku podnikatele
      V případě, že podnikatel při pracovní cestě použije takovéto vozidlo, má v souladu s § 24 odst. 2 písm. k) bod 3. ZDP nárok na daňový výdaj ve výši sazby základní náhrady a náhrady výdajů za spotřebované pohonné hmoty. U nákladních automobilů a autobusů se pro daňové účely použije v souladu s § 24 odst. 2 písm. k) bod 3. ZDP sazba základní náhrady pro osobní silniční motorová vozidla zvýšená na dvojnásobek.
      Pokud podnikatel použije vozidlo, které není v jeho vlastnictví, může být přesto uveden v technickém průkazu jako držitel, popř. provozovatel (např. automobil je ve vlastnictví jeho otce), nemá však nárok na uplatnění sazby základní náhrady za ujeté kilometry při pracovní cestě. V tomto případě by se jednalo nejspíše o vozidlo vypůjčené a podnikatel by si uplatnil daňový výdaj ve výši náhrady výdajů za spotřebované hmoty...

    • 26. 9. 2008 6:48

      Dáda (neregistrovaný) 81.2.220.---

      Re: V TP manželka
      Děkuji za pomoc, teĎ už je mi to opravdu jasné, moc jste mi pomohl

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).