Hlavní navigace

V TP manželka

 • (neregistrovaný)

  25. 9. 2008 9:07

  manžel je OSVČ a používá auto k podnikatelským účelům. Nemá ho však v OM a v TP je na mé jméno. Bude si moci uplatnit nějaké náhrady a jak se SD?

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 25. 9. 2008 11:21

   Iveta (neregistrovaný)

   Re: V TP manželka
   Dobrý den,

   myslím, že ano, stačí k tomu písemné svolení manželky, že manžel automobil používá pro podnikatelské účely. Manžel si bude uplatňovat náhradu na km a amortizaci a SD dle TP auta.

  • 25. 9. 2008 11:37

   Dáda (neregistrovaný)

   Re: V TP manželka
   Slyšela jsem náor, že je to jako půjčení, u kterého si uzná jen PHM. Ale myslím si, že když jsme auto pořídili v manželství, můžu tedy jen napsat souhlas jak jste psala. Nevím, kde toto dohledat.

  • 25. 9. 2008 13:46

   LeaX (neregistrovaný)

   Re: V TP manželka
   Pokud nemají rozděleno SJM, patří auto oběma manželům. Každý z nich je může používat, příp. zařadit do OM. Žádná výpůjčka nepřichází v úvahu (nemůže půjčit sám sobě).
   Silniční daň platí ten, kdo je zapsán v TP.

  • 25. 9. 2008 14:01

   Dáda (neregistrovaný)

   Re: V TP manželka
   Moc děkuji, takže i SD si může podle tohoto dát do výdajů daňově. Základní náhradu (4,10) také?

  • 25. 9. 2008 14:18

   LeaX (neregistrovaný)

   Re: V TP manželka
   §24/2/u ZDP: "...silniční daň zaplacená jedním z manželů, který je zapsán jako držitel motorového vozidla v technickém průkazu, přičemž vozidlo je používáno pro podnikatelskou a jinou samostatnou výdělečnou činnost druhým z manželů, který jako držitel v technickém průkazu zapsán není ..."
   K náhradám kopíruji z jednoho staršího článku, který se tímto zabývá:
   *Silniční motorové vozidlo nezahrnuté v obchodním majetku podnikatele fyzické osoby (netýká se vozidla v nájmu)
   Jak již bylo výše uvedeno, je podstatné, zda se jedná o vlastní vozidlo poplatníka (za takové lze považovat i vozidlo manželů ve společném jmění manželů). Zápis v technickém průkazu o držiteli či provozovateli není pro tento účel podstatný. Rozhodující je nabytí vlastnického práva (§ 123 a násl. občanského zákoníku), neboť jedině tehdy může poplatník uplatnit sazbu základní náhrady podle § 7 ZCN. V dalším textu této kapitoly budeme předpokládat, že se jedná o vozidlo ve vlastnictví poplatníka.

   Vozidlo není a nebylo zahrnuto v obchodním majetku podnikatele
   V případě, že podnikatel při pracovní cestě použije takovéto vozidlo, má v souladu s § 24 odst. 2 písm. k) bod 3. ZDP nárok na daňový výdaj ve výši sazby základní náhrady a náhrady výdajů za spotřebované pohonné hmoty. U nákladních automobilů a autobusů se pro daňové účely použije v souladu s § 24 odst. 2 písm. k) bod 3. ZDP sazba základní náhrady pro osobní silniční motorová vozidla zvýšená na dvojnásobek.
   Pokud podnikatel použije vozidlo, které není v jeho vlastnictví, může být přesto uveden v technickém průkazu jako držitel, popř. provozovatel (např. automobil je ve vlastnictví jeho otce), nemá však nárok na uplatnění sazby základní náhrady za ujeté kilometry při pracovní cestě. V tomto případě by se jednalo nejspíše o vozidlo vypůjčené a podnikatel by si uplatnil daňový výdaj ve výši náhrady výdajů za spotřebované hmoty...

  • 26. 9. 2008 6:48

   Dáda (neregistrovaný)

   Re: V TP manželka
   Děkuji za pomoc, teĎ už je mi to opravdu jasné, moc jste mi pomohl

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).